Փաստորեն նույն իրավական հիմքով դադարել են ոչ միայն Հրայր Թովմասյանի, այլև ԱԺ ևս չորս պատգամավորի լիազորություններ. Ռուբեն Մելիքյան
17/10/2019 18:13
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով Հրայր Թովմասյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին.
«Հետաքրքիր տվյալներ՝ ԱԺ պաշտոնական կայքում։ Փաստորեն ճիշտ նույն իրավական հիմքով՝ Սահմանադրության 95-րդ հոդվածի ուժով դադարել են ոչ միայն ՍԴ դատավոր ընտրված Հրայր Թովմասյանի, այլև 6-րդ գումարման ԱԺ-ի ևս չորս պատգամավորի լիազորություններ։ Նրանք չորսն էլ դարձել են կառավարության անդամ, որպիսի կարգավիճակը ճիշտ նույնքան է անհամատեղելի Պատգամավիրի կարգավիճակի հետ, որքան ՍԴ անդամի կարգավիճակը։
Ու այսքանից հետո որևէ մեկը կարո՞ղ է ազնվորեն համոզմունք ունենալ, որ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ իրականացվողը քաղաքական հետապնդում չէ, որ մեր իրավապահների վարքագիծը քաղաքական հիմքով խտրականություն չէ, որ այս ամենն ուղղակի զավեշտալի չէ», - գրել է Ռուբեն Մելիքյանը։

Рубен Меликян: Фактически на этом же правовом основании были прекращены не только полномочия Грайра Товмасяна, но полномочия четырех депутатов парламента
17/10/2019 18:58
Правозащитник Рубен Меликян на своей странице в Facebook обратился к происходящим вокруг Грайра Товмасяна событиям.
«Интересные данные на официальном сайте Национального Собрания. Фактически на этом же правовом основании – статья 95 Конституции – прекращены не только полномочия избранного судьей Конституционного суда Грайра Товмасяна, но и полномочия четырех депутатов Национального Собрания 6-го созыва.
Все четыре стали членами правительства, чей статус ровно столь же несовместим со статутом депутата, сколько статус члена Конституционного суда.
И после всего этого может ли кто-то быть искреннее убежден в том, что осуществленное в отношении Грайра Товмасяна не является политическим преследованием, что поведение наших правоохранителей не является дискриминацией по политическим основаниям, что все это не фарс», - написал Рубен Меликян.