Վերջին մեկ տարվա ընթացքում դատարանների նկատմամբ ճնշումները խորացել են. Էլինար Վարդանյան
Հայաստանը կանգնած է իրավական լուրջ մարտահրավերների առջև։ Ամեն հաջորդ օրը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի են ունենում իրավական ռեպրեսիվ գործընթացներ։ Իրավական ռեպրեսիաները Հայաստանում այլևս իրականություն են, այսօր կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասաց «Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» անդամ Էլինար Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում խորացել են ճնշումները դատարանների նկատմամբ։
«Շատացել են գործեր հորինելու գործընթացները։ Սա շատ մտահոգիչ է, և եթե իրավական համայնքը լռի այս ամենի վերաբերյալ, գնալով ավելի ենք խորանալու իրավական կամայականությունների փուլում»,- ասաց Էլինար Վարդանյանը։
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ իրենք գործարկում են My voice.am կայքը, որը հավակնում է դառնալ իրավաբանների հարթակ՝ կիսվելու ոլորտում առկա խնդիրներով։

За последний год в Армении увеличилось давление на суды – Элинар Варданян
Армения стоит перед серьезными правовыми вызовами. Каждый следующий день свидетельствует о том, что в Республике Армения происходят репрессивные правовые процессы. Правовые репрессии в Армении отныне стали реальностью, заявила сегодня на организованном тематическом обсуждении член «Группы альтернативных проектов» Элинар Варданян.
По словам экс-депутата парламента, за последний год увеличилось давление на суды.
«Стало больше процессов фабрикации уголовных дел. Это вызывает большую обеспокоенность, и если юридическое сообщество будет молчать, мы с каждым днем будем больше погружаться в стадию правового произвола», - заявила Элинар Варданян.
Она также сообщила, что «Группа альтернативных проектов» запускает сайт My voice.am, который претендует стать площадкой, на которой юристы будут делиться и обсуждать существующие в сфере проблемами.