«Հրապարակ». Հիմա պարզ է, թե ինչ նկատի ուներ Վանեցյանը՝ «կանգ առ» ասելով
«Երեկ ԱԱԾ-ում հարցաքննության էին կանչվել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի 2 դուստրերն ու հայրը՝ Վարդան Թովմասյանը, ում հարցաքննությունն անավարտ է մնացել, քանի որ նրա ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է՝ ճնշումն է բարձրացել: Իսկ Վարդան Թովմասյանը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի։
Մենք տեղեկացանք, որ ԱԱԾ-ում էլ նրան նույն հարցն են տվել, թե երբ և ինչ միջոցներով է վերանորոգել Դարակերտ գյուղում գտնվող մեկհարկանի տան տանիքը։ Այնուհետև ԱԱԾ են կանչվել Թովմասյանի դուստերը։ Սկզբում՝ կրտսերը, ապա ավագը՝ Գոհար Թովմասյանը, ով լրատվամիջոցների հետ զրույցում նշել է, որ իրենց էլ հարցնում են, թե որտեղից են ավտոտնակն ու ավտոմեքենան, ինչ միջոցներով են գնվել և այլն։
Գոհար Թովմասյանն ասել է. «Ամեն ինչ բոլորի համար ակնհայտ է, ես ճնշված չեմ»:
Հրայր Թովմասյանի ընտանիքի անդամներին ԱԱԾ կանչելը, որն ակնհայտորեն հոգեբանական գրոհ ձեռնարկելու և Հրայր Թովմասյանին հրաժարական պարտադրելու նպատակով է արվում, վերածվեց մինի միտինգի՝ ԱԱԾ շենքի առջև էին հավաքվել քաղաքական գործիչներ, իրավաբաններ։ Այնտեղ էին Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը, ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Լիլիթ Գալստյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Գառնիկ Իսագուլյանը, Հակոբ Ավետիքյանն ու այլք։ Բոլորն արձանագրում էին, որ հիմա հասկանալի է, թե ինչու հրաժարական տվեց Արթուր Վանեցյանը և ինչ նկատի ուներ «կանգ ա՛ռ» ասելով»:

«Грапарак»: Сейчас понятно, что имел в виду Артур Ванецян, говоря «Остановись!»
Газета «Грапарак» пишет, что вчера в Службу национальной безопасности были вызваны на допрос две дочери и отец председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна – Вардан Товмасян, допрос которого остался незавершенным, поскольку резко ухудшилось его самочувствие – повысилось давление. У Вардана Товмасяна серьезные проблемы со здоровьем.
«Мы узнали, что в СНБ ему задали тот же вопрос: когда и на какие средства была отремонтирована крыша одноэтажного дома в селе Даракерт. Затем в СНБ были вызваны дочери Грайра Товмасяна. Сначала младшая дочь, затем старшая – Гоар Товмасян, которая в беседе с журналистами отметила, что их спрашивали, откуда у них гараж и машина, на какие средства куплены и т.д.
Гоар Товмасян заявила: "Всем все очевидно, я не подавлена".
Вызов членов семьи Грайра Товмасяна в Службу национальной безопасности, который предпринимается с целью психологической атаки и принуждения Грайра Товмасяна к отставке, превратился в мини-митинг: перед зданием СНБ собрались политические деятели, юристы, правозащитники. Здесь находились бывший омбудсмен Арцаха Рубен Меликян, бывший вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, бывший министр юстиции Арпине Ованнисян, члены АРФ «Дашнакцутюн» Лилит Галстян и Арцвик Минасян, Гарник Исагулян, Акоп Аветикян и другие. Все они констатировали, что сейчас уже понятно, почему подал в отставку Артур Ванецян и что он имел в виде говоря "Остановись!"», - отмечает издание.