Ամստերդամի համալսարանում տեղի է ունեցել Սարա Քրոմբախի «Զիա Բունյաթովը և Ադրբեջանի անցյալի հորինվածքը» դոկտորական թեզի պաշտպանությունը
21/10/2019 14:28
Հոկտեմբերի 18-ին Ամստերդամի համալսարանում տեղի է ունեցել Ամստերդամի համալսարանի գիտաշխատող Սարա Քրոմբախի «Զիա Բունյաթովը և Ադրբեջանի անցյալի հորինվածքը» դոկտորական թեզի պաշտպանությունը:
Թեզի պաշտպանությունից օրեր առաջ լույս է տեսել համանուն գիրքը, որը բաղկացած է երեք գլխից: Առաջին գլուխը պատմում է Ադրբեջանի պատմության կեղծարարության հայր համարվող գիտնական, ակադեմիկ Զիա Բունյաթովի կյանքը մինչև «պերեստորյկայի» տարիներ: Երկրորդ գլուխը նվիրված է Բունյաթովի՝ Ադրբեջանի պատմության «ստեղծման» մեջ ունցած ներդրմանն այս նույն ժամանակահտվածում: Երրորդ գլխում ներկայացված է Բունյաթովի կյանքն ու աշխատությունները «պերեստրոյակի» տարիներին, ԽՍՀՄ փլուզումը, ԼՂ հակամարտությունը և անկախության առաջին տարիները:  Հեղինակն անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան շարժման տարիներին Ադրբեջանում հայ բնակչության դեմ իրականացված ջարդերին:
Հետազոտությունն իրականացվել է Ադրբեջանի և Ռուսասատանի գիտական շրջանակների ներկայացուցիչների ու Բունյաթովի կնոջ հետ հարցազրույցների, ինչպես նաև Բունյաթովի աշխատությունների, հայ հետազոտողների ու պատմական աղբյուրների ուսումնասիրության հիման վրա:
Դոկտորական աշխատանքի պաշտպանությանը ներկա էր ավելի քան 300 մասնակից, այդ թվում Ադրբեջանում քաղաքական հալածանքներից ու բանտարկությունից հետո այժմ Նիդերլանդներում ապաստան գտած Լեյլա և Արիֆ Յունուսները:
Aysor.am-ին Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպանությունից հայտնեցին, որ միջոցառմանը ներկա է եղել նաև դեպանության աշխատակիցը:

В Амстердамском университете состоялась защита докторской диссертации Сары Кромбах «Зия Буниатов и сочинение о прошлом Азербайджана»
21/10/2019 15:29
В Амстердамском университете 18 октября состоялась защита докторской диссертации научной сотрудницы Амстердамского университета Сары Кромбах на тему «Зия Буниатов и сочинение о прошлом Азербайджана».
За несколько дней до защиты диссертации вышла в свет одноименная книга, которая состоит из трех глав. В первой главе рассказывается о годах жизни до «перестройки» ученого, академика Зия Будиатова – считающегося основоположником фальсификации истории Азербайджана.
Вторая глава посвящена внесенному Буниатовым вкладу в «создании» истории Азербайджана в тот же период. В третьей главе представлены жизнь и творчество Буниатова в годы «перестройки», развал СССР, нагорно-карабахский конфликт и первые годы независимости. Автор обратился также к осуществленным в годы карабахского движения погромам армянского населения в Азербайджане.
Исследование проведено на основе интервью представителей научных кругов Азербайджана и России и с супругой Буниатова, а также трудов Буниатова, армянских исследователей и исторических источников.
На защите докторской диссертации присутствовали более 300 человек, в том числе Лейла и Ариф Юнусовы, получившие убежище в Нидерландах после политических преследований и тюремного заключения в Азербайджане.
В посольстве Армении в Нидерландах Aysor.am сообщили, что на мероприятии присутствовал также сотрудник посольства.