Սահմանադրական դատարանում խնդիր կա, որը պետք է լուծում ստանա. Տիգրան Ավինյան
Հրայր Թովմասյանը որևէ կարգավիճակ չունի քրեական գործում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Քրեական գործը հարուցվել է դեպքի առթիվ, Հրայր Թովմասյանը որևէ կարգավիճակ չունի այդ քրեական գործում։ Հանգամանքները պարզելու համար որոշակի մարդիկ հրավիրվում են ԱԱԾ, զուտ իրավական մասով պետք է հետևենք ընթացքին, հասկանանք՝ ինչ է կատարվում», - ասաց Տիգրան Ավինյանը։
Ինչ վերաբերում է հարցի քաղաքական մասին, Տիգրան Ավինյանն ասաց.
«Եկեք վերադառնանք մեր իրականությանը, հիշենք բոլոր այն գործընթացները, որոնք նախկինում են տեղի ունեցել ՍԴ նախագահի ընտրության հետ կապված։ Իմ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ այս բոլոր գործընթացներում մոռանում ենք, թե անցյալում ինչ է տեղի ունեցել։ Միանշանակ վստահ եմ, որ Սահմանադրական դատարանն այս պահի դրությամբ ունի լեգիտիմության խնդիր։ Չէի ուզենա, որ որևէ գործընթաց, որը գտնվում է իրավապահների դաշտում, դիտվեր որպես քաղաքական գործընթաց, բայց, այնուամենայնիվ, պետք է արձանագրել, որ իրականում խնդիր կա ՍԴ-ում և այն պետք է լուծում ստանա»։
Փոխվարչապետն ասաց, թե քանի դեռ կա լեգիտիմության խնդիր, ՍԴ-ի նկատմամբ չկա վստահություն, ՍԴ-ն չի կարող գործել իր լիազորությունների շրջանակում։

В Конституционном суде есть проблема, которая должна быть решена – Тигран Авинян
У председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна в уголовном деле никакого статуса нет, заявил сегодня в беседе с журналистами вице-премьер Армении Тигран Авинян.
«Уголовное дело возбуждено по факту, у Грайра Товмасяна нет какого-либо статуса по этому уголовному делу. Для выяснения обстоятельств некоторые люди приглашаются в Службу национальной безопасности, мы должны просто проследить за процедурами по правовой части, понять, что происходит», -  сказал Тигран Авинян.
Что касается политической стороны вопроса, Тигран Авинян заявил:
«Давайте вернемся к нашей реальности, вспомним все те процессы, которые произошли в прошлом в связи с избранием председателя Конституционного суда. У меня создается впечатление, что во всех этих процессах мы забываем, что произошло в прошлом. Я однозначно уверен, что Конституционный суд в данный момент имеет проблему с легитимностью. Не хотел бы, чтобы какая-либо находящаяся в поле зрения правоохранителей проблема рассматривалась как политический процесс, но тем не менее, следует констатировать, что в действительности в КС есть проблема и она должна быть решена».
Вице-премьер сказал, что пока есть проблема с легитимностью, доверия к Конституционному суду нет, и КС не может действовать в рамках своих полномочий.