Արսեն Բաբայանը ապօրինի է զրկված ազատությունից և դա չի կարող հայտնի չլինել ՀՀ իրավապահ մարմիններին. Մելոյան
21/10/2019 21:52
Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ անձ չի կարող ազատությունից զրկվել, այդ թվում՝ ձերբակալվել կամ կալանավորել, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն արարքների համար, որոնք կատարվել են մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ը համաձայն՝ «Էրեբունի-երեվանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի, ինչը չի կարող հայտնի չլինել ՀՀ իրավապահ մարմիններին։
Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
«Հետևաբար՝ այս պահին Արսեն Բաբայանն ապօրինի զրկված է ազատությունից։ Ձերբակալումը ծայրահեղ ապօրինի է և հետապնդում է ոչ իրավաչափ նպատակներ։ Դիմում եմ բոլոր իրավապաշտպաններին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին աջակցել Արսեն Բաբայանի իրավունքների պաշտպանությանը», - նշել է Մելոյանը։
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, համաձայն որի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի (պաշտոնեական կեղծիք) 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը։

In Armenia no person may be deprived of freedom or detained for the deeds committed before October 21, 2018 according to the law on amnesty adopted last year on the occasion of 100th anniversary of establishment of first Armenian Republic and Erebuni-Yerevan 2800th anniversary, expert in Constitution Gohar Meloyan wrote on Facebook, stressing that law enforcers know about it.
“Consequently, currently Arsen Babayan is deprived of his freedom illegally, This arrest is extremely illegal and pursues non-legal purposes. I apply to all human rights advocates and representatives of civil society to support the protection of right of Arsen Babayan,” Meloyan noted.
Earlier the Special Investigation Service released a statement, reporting about arrest of former deputy head of NA staff Arsen Babayan for wrongdoing under the part 1 of Article 314 of the Criminal Code (official falsification).