Գաղտնի հրամանով նախարարների աշխատավարձերի բարձրացման հետ կապված Ալեն Սիմոնյանը մտահոգություն չունի (Տեսանյութ)
22/10/2019 14:15
Վաղն ունենք կառավարության հետ հարցուպատասխան, վստահ եմ, որ պատգամավորները, որոնք այսօր միջանցքներում հարցազրույցմեր են տվել ու իրենց մտահոգությունն են հայտնել, կբարձրացնեն այդ հարցն ու կառավարության ներկայացուցիչը կպատասխանի, Ազգային ժողվում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով «Հետք»-ի հրապարակմանն, ըստ որի՝ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հրամանով բարձրացել է նախարարների ու փոխնախարարների աշխատավարձը։
«Ես մտահգություն չունեմ, որովհետև կարծում եմ՝ ինչպես ուսուցիչների, զինվորականների ու մնացած բոլոր ոլորտի աշխատակիցների, մեր աշխատակազմերի, մեր պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատավարձերը պետք է բարձրացնել, որովհետև այսօր մասնավորն ավելի լավ պայմաններ է հաճախ առաջարկում ու պետությունը չի դիմանում մրցակցությանն», - ասաց նա։
Հարցին՝ գուցե դիմե՞ն, որ պատգամավորների աշխատավարձերն էլ բարձրանա, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.
«Ես կարծում եմ, որ առաջին հերթին, եթե ինչ-որ մեկի աշխատավարձը պետք է բարձրացվի, դա աշխատակազմինն է, մենք մի կերպ յոլլա կգնանք»։

Ален Симонян не обеспокоен повышением зарплат министров и их заместителей секретным приказом Никола Пашиняна
22/10/2019 17:11
«Завтра в парламенте пройдет правительственный час, уверен, что депутаты, которые сегодня дают интервью в коридорах и выражают свою обеспокоенность, поставят этот вопрос и член правительства ответит», - заявил журналистам вице-спикер парламента Армении Ален Симонян, касаясь публикации hetq.am о том, что, секретным приказом премьер-министра Никола Пашиняна, в июне была значительно повышена зарплата министров, заместителей министров и старших секретарей министерств.
«У меня нет обеспокоенности, поскольку считаю, что как и зарплаты учителей, военнослужащих и работников всех сфер, зарплаты сотрудников наших аппаратов, наших государственных учреждений должны повыситься, поскольку сегодня частники предлагают более хорошие условия и государство не выдерживает конкуренцию», - сказал Ален Симонян.
На вопрос, может, стоит повысить также зарплаты депутатов, Ален Симонян ответил:
«Я считаю, что если чья-то зарплата и должна быть повышена, то в первую очередь сотрудников аппарата, мы как-нибудь обойдемся».