Ազգային ժողովը կառավարության հետ կքննարկի, թե ինչու է գաղտնի բարձրացրել նախարարների աշխատավարձը (Տեսանյութ)
22/10/2019 13:52
Պետական կառավարման համակարգում աշխատավարձերի բարձրացման վերաբերյալ ես առիթ ունեցել եմ ասելու, որ իմ կարծիքով պետական կառավարման համակարգում պաշտոնյաները պետք է ստանան բարձր աշխատավարձ, Ազգային ժողովում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասավ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Հիշեցնենք, երեկ «Հետքը» հրապարակել էր հոդված, ըստ որի, Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հրամանով՝ հուլիսից նախարարների աշխատավարձը դարձել է 1.5 միլիոն դրամ, իսկ փոխնախարարներինը՝ 1 միլիոն։
Լրագրողները Լիլիթ Մակունցից հետաքրքրվեցին` Ազգային ժողովը կառավարությունից բացատրություն կպահանջի՞, թե ինչու է այդ որոշումը գաղտնի կայացվել։
«Առաջիկայում հասկանալով և գործադիրի հետ քննարկելով հարցը, ձեզ կտեղեկացնենք», - պատասխանեց Լիլիթ Մակունցը։

Парламент обсудит с правительством, почему зарплаты министров и их заместителей были тайно повышены – Лилит Макунц
22/10/2019 16:13
«У меня уже был повод высказать свое мнение о повышении зарплат в системе государственного управления и я заявляла, что, на мой взгляд, чиновники в государственной системе управления должны получать высокую зарплату», - заявила сегодня в беседе с журналистами руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
Напомним, вчера hetq.am опубликовал материал о том, что по секретному поручению премьер-министра Никола Пашиняна, с июля значительно повысились зарплаты министров, заместителей министров и старших секретарей министерств. Зарплата министров достигла 1,5 млн. драмов в месяц, зарплата заместителей министров – 1 млн. драмов, а старших секретарей министерств – 870 000 драмов.
В ответ на вопрос журналистов, собирается ли Национальное Собрание потребовать объяснения у правительства, Лилит Макунц заявила: