ՀՔԾ-ն դատարան չի ներկայացրել ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարի ցուցմունքը, որը արդարացնում է Արսեն Բաբայանին (Տեսանյութ)
23/10/2019 17:39
Ամենայն հավանականությամբ, դատարանն այսօր երկու հարցերը միաժամանակ կքննարկի՝ և՛ ձերբակալման իրավաչափության դեմ մեր կողմից ներկայացված բողոքը, և՛ վարույթ իրականացնող մարմնի միջնորդությունն՝ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, դատարանի դիմաց այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի պաշտպան Երվանդ Վարոսյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարն իր հարցազրույցում պնդել է, որ գրությունն ԱԺ ուղարկել է մարտի 2-ին, արդյոք այդ փաթեթը փոխանցվե՞լ է պաշտպանական կողմին և փաթեթում առկա՞ է նման փաստ, Երվանդ Վարոսյանը պատասխանեց.
«Մենք համոզված ենք, որ ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարը նաև հարցաքննվել է քրեական գործով, այդ մասին կար նշում նաև իր հարցազրույցում, սակայն, ի զարմանս մեզ, այդ հարցաքննության արձանագրությունը մեզ չի տրամադրվել, դատարան էլ չի ներկայացվել»։
Նա նշեց՝ իրենց համար դա եղել է հայտնի պատճառներով.
«Որովհետև ակնհայտ արդարացնող ապացույց է։ Ասեմ ավելին, այսօր ուշադիր հետևել եմ նաև պարոն Բաբլոյանի հարցազրույցին, ինչպես նաև Գագիկ Հարությունյանի հարցազրույցին։ Այդ երեք անձանց դիրքորոշումները բավարար են պնդելու համար, որ ներկայացված մեղադրանքն իրականաության հետ որևէ աղերս ունենալ չի կարող»։
Հիշեցնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը երեկ Արա Բաբլոյանը ներգրավվել է որպես կասկածյալ` իշխանությունը յուրացնելու կասկածանքով: Նույն գործի շրջանակներում ՀՔԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին, իբր, ՍԴ-ից մարտի 5-ին ստացված գրությունը հետին ամսաթվով՝ մարտի 2-ին ԱԺ մուտք անելու ցուցում տալու համար:
Ուշագրավ է, որ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Առուշան Հակոբյանն, ով այդ ժամանակահատվածում պատասխանատու է եղել փաստաթղթաշրջանառության համար «Հրապարակ»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՍԴ-ն գրությունն Ազգային ժողով է ուղարկել մարտի 2-ին, որը հաստատել է նաև Արա Բաբլոյանը: Ազգային ժողովի ընդհանուր բաժնի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռուզաննա Արզումանյանն էլ «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում պնդել է, որ Արսեն Բաբայանն իրեն որևէ ցուցում չի տվել ՍԴ-ից ստացված գրության առնչությամբ:

Специальная следственная служба не представила суду  показание бывшего руководителя  аппарата КС, которое оправдывает Арсена Бабаяна
23/10/2019 18:33
Специальная следственная служба не представила суду показание бывшего руководителя аппарата КС, которое оправдывает Арсена Бабаяна
По всей видимости, суд сегодня обсудит одновременно два вопроса – и представленную нами жалобу о правомерности задержания, и ходатайство следственного органа об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Арсена Бабаяна, заявил сегодня журналистам перед зданием суда общей юрисдикции Еревана адвокат бывшего заместителя руководителя Аппарата парламента Армении Арсена Бабаяна Ерванд Варосян.
На замечание журналиста, что бывший руководитель аппарата Конституционного суда Арушан Акопян утверждает в своем интервью, что 2-го марта оправил документ в Национальное Собрание, передан ли этот пакет адвокатам и сеть ли в этом пакете подобный факт, Ерванд Варосян ответил:
«Мы уверены, что бывший руководитель аппарата Конституционного суда  был также допрошен по этому уголовному  делу, об это отмечалось также в его интервью, однако, к нашему удивлению,  протокол этого допроса не предоставлен нам, а также не представлен суду».
Он отметил, что это произошло по известным для них причинам.
«Поскольку это очевидно оправдывающее доказательство. Скажу больше, сегодня я внимательно следил за интервью господина Баблояна, а также интервью Гагика Арутюняна. Позиций этих трех лиц достаточно, чтобы утверждать, что предъявленное обвинение не имеет никакой связи с действительностью».
Напомним, Специальная следственная служба сообщила вчера, что бывший председатель Национального Собрания Ара Баблоян привлечен в качестве подозреваемого – по подозрению в узурпации власти. В рамках этого же дела Специальная следственная служба предъявила обвинение бывшему заместителю руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсену Бабаяну, якобы за указание зарегистрировать полученное 5-го марта из Конституционного суда заявления задним числом – 2-го марта.
Примечательно, что бывший руководитель аппарата Конституционного суда Арушан Акопян, который в этот период нес ответственность за документооборот, в интервью Hraparak.am заявил, что отправил 2-го марта 2018 года в Национальное Собрание заявление о прекращении полномочий председателя КС, что подтвердил также Ара Баблоян. Занимавшая должность начальника общего отдела Национального Собрания Рузанна Арзуманян в беседе с Hraparak.am подтвердила, что Арсен Бабаян не давал ей никакого указания в связи с полученным из Конституционного суда документом.