Հունվարի 1-ի դրությամբ 200-300 հազար մարդու աշխատավարձ բարձրանալու է, այդ թվում՝ ԱԺ պատգամավորներինը. վարչապետ
23/10/2019 16:59
ԱԺ-կառավարություն այսօրվա հարցուպատասխանի ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ՀՀ վարչապետ ՆԻկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց նախարարների, փոխնախարարների և նախարարությունների գլխավոր քարտուղարների աշխավարձերը գաղտնի բարձրացնելու հանձնարարականի մասին։
Մարուքյանը նշեց, որ խնդիր է տեսնում գաղտնիության մեջ, մինչդեռ պարգևավճարներին դեմ չէ։
Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան նկատեց, որ որոշման արդյունքում ոմանց աշխաավարձերն իջել են, ոմանցը՝ բարձրացել։
«Մենք այս պրոցեսը տարել ենք հրապարակային։ Որևէ տեղից փող չենք կտրել՝ աշխատավարձերը բարձրացրել։ Դա արվել է անհարմար վիճակը հանելու համար, որ պաշտոնյան ինքն իրեն պարգևատրի», - ասաց գործադիրի ղեկավարը։
Էդմոն Մարուքյանն հետաքրքրվեց՝ ինչու՞ է աշխատաարձերի բարձրացումը գաղտնի կատարվել։
«Խոսել գաղտնիության մասին տեղին չէ։ Նախարարն ամեն տարի լրացնում է հայտարարագիր։ Որ գաղտնի է գնացել, զուտ ներքին աշխատանքային ընթացակարգ է եղել։ Եթե այդ ամնեը գնացել է գաղտնի գրիֆով, չի նշանակում, որ հանրությունից գաղտնի է արվել։ Մեր նախարարները պետք է արժանապատիվ աշխատավարձ ստանան։ Թե ինչու այդ պահին չենք հայտարարել, նույնն է, որ ասենք՝ այս ամիս էլ պարգևավճար տվեցինք, հաջորդ ամիս էլ տվեցինք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը միաժամանակ նշեց, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ 200-300 հազար մարդու աշխատավարձ բարձրանալու է, այդ թվում՝ ԱԺ պատգամավորներինը։ Ավելին՝ բարձրանալու է նաև 150 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ստացող բոլոր քաղաքացիների աշխատավարձը։

Salaries of 200,000-300,000 people to be raised from January 1, 2020: Armenia’s PM
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan speaking at the government-NA Q&A stated that the raise of ministers, deputy ministers’ salaries was not done secretly.
He was asked the question by the Bright Armenia faction head Edmon Marukyan who said that he is not against rewards but is against secrecy.
“We led this process publicly. We have not cut the money from anywhere for raising salaries. It was done to get rid of inconvenient situation when an official is rewarding himself,” the PM stated.
Asked why it was done secretly, Pashinyan said it is not the right way to describe the situation.
“Every year the ministers are filling declarations. It has been done in just inner working procedure. Our ministers must get dignified salary. As to why we have not stated about it, it is the same to say this month we paid rewards, the next month we paid rewards,” Pashinyan said.
At the same time the prime minister noted that from January 1, 2020 salaries of 200-300,000 people will be raised, including the ones of the lawmakers.
“Moreover, the salaries of all citizens getting higher than 150,000 AMD will be raised,” Pashinyan said.