Կոչ եմ անում Արսեն Բաբայանի փաստաբաններին հրապարակել, թե Արսեն Բաբայանի կալանավորման վերաբերյալ դատարան ներկայացված փաթեթի մեջ առկա է արդյոք Առուշան Հակոբյանի ցուցմունքը. Սահմանադրագետ
23/10/2019 10:13
Հատուկ քննչական ծառայության հոկտեմբերի 22-ին տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Գագիկ Հարությունյանի ՍԴ նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու մասին դիմումը Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ընդհանուր բաժնից ելքագրվել և աշխատակազմի ղեկավարի միջոցով ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանին է հանձնվել 2018 թվականի մարտի 5-ին, մինչդեռ՝ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, պաշտոնապես ստացած չլինելով Գագիկ Հարությունյանի հիշյալ դիմումը, 2018 թ. մարտի 2-ին ապօրինի ստորագրել և հանդես է եկել ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին հայտարարությամբ, Facebook-յան իր էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
«Այսինքն, ըստ հատուկ քննչական ծառայության՝ Արա Բաբլոյանն օբյեկտիվորեն չէր կարող 2018 թվականի մարտի 2-ին հրապարակել Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը ներկայացնելու վերաբերյալ հայտարարությունը:
Վերոնշյալն ուղղակիորեն հերքվում է Սահմանադրական դատարանի նախկին աշխատակազմի ղեկավար Առուշան Հակոբյանի՝ սույն թվականի հոկտեմբերի 22-ին «Հրապարակ» լրատվական կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
Պարոն Հակոբյանը նշում է, որ նախ հարցաքննվել է սույն գործով, ապա հայտնում իր ցուցմունքի բովանդակությունը:
Այսպես՝ մեջբերում նշված հարցազրույցից.
Հարց – Իսկ այդ գրության մասով կոնկրետ ինչ եք ասել, Դուք եք ուղարկել այն ԱԺ և երբ եք ուղարկել:
Պատասխան - Ես ցուցմունքում գրել եմ, որ ես ամսի 2-ի առավոտյան առձեռն ուղարկել եմ աշխատողներից մեկի միջոցով:
Այսինքն, Սահմանադրական դատարանի նախկին աշխատակազմի ղեկավարի /անձը, ով պատասխանու է Սահմանադրական դատարանի պատշաճ փաստաթղթաշրջանառության համար/ ցուցմունքի համաձայն՝ 2018 թվականի մարտի 2-ի առավոտյան ՍԴ նախագահի հրաժարականի դիմումը մուտքագրվել է Ազգային ժողով, ինչպես և մակագրված է Աժ-ում համապատասխան փաստաթղթերի վրա:
Այդ դեպքում, հարց է առաջանում՝ նման ցուցմունքի պարագայում այդ ինչ փաստական տվյալի հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունը կարող էր որոշել, որ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը ելքագրվել է Սահմանադրական դատարանից միայն մարտի 5-ին, այսինքն՝ երեք օր հետո, այլ ոչ թե մարտի 2-ին, ինչպես պնդում է Առուշան Հակոբյանը, և ինչպես արձանագրված է Ազգային ժողովում:
Հ. գ. Նման պայմաններում կոչ եմ անում Արսեն Բաբայանի փաստաբաններին հրապարակել, թե Արսեն Բաբայանի կալանավորման վերաբերյալ դատարան ներկայացված փաթեթի մեջ առկա է արդյոք Առուշան Հակոբյանի ցուցմունքը, քանի որ դրա բացակայությունն հերթական անգամ հավաստելու է «քրեաիրավական գործընթացի» կանխակալությունը և Արսեն Բաբայանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումը:
Հ. գ. 1. Գագիկ Հարությունյանը 2018 թ. փետրվարի 28-ին ընտրվել էր Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, որի հաջորդ օրը տրամաբանականորեն, ներկայացրել էր հրաժարականի դիմում»,-նշել է նա:

Arsen Babayan’s political persecution to be once again confirmed if former head of CC staff Arushan Hakobyan’s testimony is not attached to the case: expert
23/10/2019 10:58
According to the press release of the Special Investigation Service issued on October 22, the resignation application of the former CC chairman Gagik Harutyunyan was submitted to the NA deputy head of staff Arsen Babayan on March 5, 2018 while NA chairman Ara Babloyan illegally signed it and stated about resignation of CC chairman Gagik Harutyunyan on March 2, expert of Constitution Gohar Meloyan wrote on Facebook.
“Thus, according to the Special Investigation Service Ara Babloyan objectively could not do so. The mentioned information is denied by the former head of staff of the Constitutional Court Arushan Hakobyan in an interview with Hraparak daily,” Meloyan stated.
In the interview Hakobyan stated about being interrogated over the case, saying that he has told that he sent the application early in the morning of March 2 via an employee and it was submitted to the NA on March 2, 2018 like it is fixed in the NA documents.
“A question raises on the basis of what testimonies the SIS decided that Harutyunyan’s resignation application was submitted to the NA on March 5, three days later and not on March 2 like it is claimed by Arushan Hakobyan and like it is fixed in the NA documents,” Meloyan stressed.
“In such conditions I urge the lawyers of Arsen Babayan to publish whether the testimony of Arushan Hakobyan is included in the case, as in case of its absence the impartiality of the “criminal-legal process” and the political persecution of Arsen Babayan will once again be confirmed. On February 28, 2018 Gagik Harutyunyan was elected member of the Supreme Judicial Council, thus logically he submitted resignation application on the next day,” she said.