Կոչ եմ անում Արսեն Բաբայանի փաստաբաններին հրապարակել, թե Արսեն Բաբայանի կալանավորման վերաբերյալ դատարան ներկայացված փաթեթի մեջ առկա է արդյոք Առուշան Հակոբյանի ցուցմունքը. Սահմանադրագետ
23/10/2019 10:13
Հատուկ քննչական ծառայության հոկտեմբերի 22-ին տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Գագիկ Հարությունյանի ՍԴ նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու մասին դիմումը Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ընդհանուր բաժնից ելքագրվել և աշխատակազմի ղեկավարի միջոցով ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանին է հանձնվել 2018 թվականի մարտի 5-ին, մինչդեռ՝ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, պաշտոնապես ստացած չլինելով Գագիկ Հարությունյանի հիշյալ դիմումը, 2018 թ. մարտի 2-ին ապօրինի ստորագրել և հանդես է եկել ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին հայտարարությամբ, Facebook-յան իր էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
«Այսինքն, ըստ հատուկ քննչական ծառայության՝ Արա Բաբլոյանն օբյեկտիվորեն չէր կարող 2018 թվականի մարտի 2-ին հրապարակել Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը ներկայացնելու վերաբերյալ հայտարարությունը:
Վերոնշյալն ուղղակիորեն հերքվում է Սահմանադրական դատարանի նախկին աշխատակազմի ղեկավար Առուշան Հակոբյանի՝ սույն թվականի հոկտեմբերի 22-ին «Հրապարակ» լրատվական կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
Պարոն Հակոբյանը նշում է, որ նախ հարցաքննվել է սույն գործով, ապա հայտնում իր ցուցմունքի բովանդակությունը:
Այսպես՝ մեջբերում նշված հարցազրույցից.
Հարց – Իսկ այդ գրության մասով կոնկրետ ինչ եք ասել, Դուք եք ուղարկել այն ԱԺ և երբ եք ուղարկել:
Պատասխան - Ես ցուցմունքում գրել եմ, որ ես ամսի 2-ի առավոտյան առձեռն ուղարկել եմ աշխատողներից մեկի միջոցով:
Այսինքն, Սահմանադրական դատարանի նախկին աշխատակազմի ղեկավարի /անձը, ով պատասխանու է Սահմանադրական դատարանի պատշաճ փաստաթղթաշրջանառության համար/ ցուցմունքի համաձայն՝ 2018 թվականի մարտի 2-ի առավոտյան ՍԴ նախագահի հրաժարականի դիմումը մուտքագրվել է Ազգային ժողով, ինչպես և մակագրված է Աժ-ում համապատասխան փաստաթղթերի վրա:
Այդ դեպքում, հարց է առաջանում՝ նման ցուցմունքի պարագայում այդ ինչ փաստական տվյալի հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունը կարող էր որոշել, որ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը ելքագրվել է Սահմանադրական դատարանից միայն մարտի 5-ին, այսինքն՝ երեք օր հետո, այլ ոչ թե մարտի 2-ին, ինչպես պնդում է Առուշան Հակոբյանը, և ինչպես արձանագրված է Ազգային ժողովում:
Հ. գ. Նման պայմաններում կոչ եմ անում Արսեն Բաբայանի փաստաբաններին հրապարակել, թե Արսեն Բաբայանի կալանավորման վերաբերյալ դատարան ներկայացված փաթեթի մեջ առկա է արդյոք Առուշան Հակոբյանի ցուցմունքը, քանի որ դրա բացակայությունն հերթական անգամ հավաստելու է «քրեաիրավական գործընթացի» կանխակալությունը և Արսեն Բաբայանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումը:
Հ. գ. 1. Գագիկ Հարությունյանը 2018 թ. փետրվարի 28-ին ընտրվել էր Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, որի հաջորդ օրը տրամաբանականորեն, ներկայացրել էր հրաժարականի դիմում»,-նշել է նա:

Призываю адвокатов Арсена Бабаяна опубликовать, есть ли показание Арушана Акопяна в представленных в суд материалах об аресте Арсена Бабаяна – эксперт по конституционному праву
23/10/2019 12:25
Согласно распространенному Специальной следственной службой 22 октября сообщению, заявление председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна об отставке было отправлено из общего отдела аппарата Конституционного суда и посредством руководителя аппарата вручено и.о. заместителя руководителя аппарата Национального Собрания Арсену Бабаяну 5-го марта 2018 года, в то время как председатель парламента Ара Баблоян, официально не получив данное заявление Гагика Арутюняна, 2-го марта 2018 года незаконно подписал и выступил с заявлением о представлении председателем КС Гагиком Арутюняном заявления об отставке, написала на своей странице в Facebook эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян.
«То есть, согласно Специальной следственной службе, Ара Баблоян объективно не мог 2-го марта 2018 года выступить с заявлением о представлении Гагиком Арутюняном заявления об отставке.
Вышеуказанное напрямую опровергает бывший руководитель аппарата Конституционного суда Арушан Акопян в интервью, опубликованном 22 октября сего года на сайте «Грапарак».
Господин Акопян сначала отмечает, что был допрошен по этому делу, затем сообщает содержание показания.
И так, привожу цитату из указанного интервью:
Вопрос: А что вы конкретно сказали по части этого заявления? Вы его отправили в Национальное Собрание и когда отправили?
Ответ: Я написал в показании, что 2-го числа утром я передал его из рук в руки через одного из сотрудников.
То есть, согласно показанию бывшего руководителя аппарата Конституционного суда /лица, ответственного за надлежащий документооборот Конституционного суда/, утром 2-го марта 2018 года заявление об отставке председателя Конституционного суда поступило в Национальное Собрание, а также было зарегистрировано в Национальном Собрании в соответствующих документах.
В таком случае возникает вопрос, на каких фактических данных в случае такого показания Специальная следственная служба могла решить, что заявление Гагика Арутюняна об отставке вышло из Конституционного суда только 5-го марта, то есть через три дня, а не 2-го марта, как утверждает Арушан Акопян и как зафиксировано в Национальном Собрании.
P.S. В подобных обстоятельствах призываю адвокатов Арсена Бабаяна опубликовать, есть ли показание Арушана Акопяна в представленном в суд пакете об аресте Арсена Бабаяна, поскольку отсутствие показания в очередной раз подтверждает зависимость «уголовно-правового процесса» и осуществляемого в отношении Арсена Бабяна политического преследования.
P.S. 1. Гагик Арутюнян был избран 28-го февраля 2018 года членом Высшего судебного совета, на следующий день после чего логически, представил заявление об отставке», - отметила Гоар Мелоян.