Այս տարի աշխատանքից դուրս է եկել 100 հոգուց ավելի ԿԲ աշխատակից. Արթուր Ջավադյան
Մեր աշխատավարձերը, համաձայն Կենտրոնական բանկի մասին օրենքի, պետք է լինեն առևտրային բանկերի միջին աշխատավարձերից ոչ ցածր, սակայն, ցավոք, ցածր են, լրագողների հետ զրույցում այսօր ասաց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
«Առևտրային բանկերի համեմատ՝ մենք դեռ մրցունակ չենք և դրա պատճառով լուրջ հոսքեր ունենք ԿԲ-ից։ Տարեկան միջինն ունենում ենք 50-60 հոգի, բայց այս տարի աշխատանքից դուրս է եկել 100 հոգուց ավելի։ Մենք փողը բյուջեից չենք ստանում, աշխատավարձ տալիս մեր փողն ենք օգտագործում։ Աշխատավարձի աճ էլ չենք նախատեսել», - ասաց բանախոսը։
Արթուր Ջավադյանը շեշտեց, որ ըստ Սահմանադրության՝ Կենտրոնական բանկը պատասխանատու է թե՛ գների, թե՛ ֆինանասական կայունության համար։

В этом году более 100 сотрудников уволились с работы в ЦБ – Артур Джавадян
Согласно закону о Центральном банке, зарплаты сотрудников ЦБ не должны быть ниже средней зарплаты в коммерческих банках, однако, к сожалению, ниже, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян.
«Мы пока не можем конкурировать с коммерческими банками, поэтому отмечается серьезный отток кадров из Центробанка. В среднем каждый год уходят 50-60 человек, но в этом году с работы уволились более 100 человек. Мы получаем деньги не из бюджета, предоставляем зарплаты за счет финансовых средств ЦБ. Рост зарплаты также не предусматривается», - сказал Артур Джавадян.
Он отметил, что согласно Конституции, Центральный банк несет ответственность как за стабильность цен, так и стабильность экономики.