Ավելի հեշտ կլինի ասել, թե ուր չենք այցելելու՝ Անտարկտիդա, Կենտրոնական և Հարավային Աֆրիկա. Զարեհ Սինանյանը՝  իր գործուղումների մասին
31/10/2019 11:34
Ավելի հեշտ կլինի ասել, թե ուր չենք այցելելու՝ Անտարկտիդա, Կենտրոնական և Հարավային Աֆրիկա. Զարեհ Սինանյանը՝ իր գործուղումների մասին
Սփյուռքի գործերով հանձնակատարի ներկայացրած գործուղումների ծախսերը 2020 թվականի համար հարցեր են առաջացրել ՀՀ ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանի մոտ:
Խորհրդարանում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ Հայրապետյանը հետաքրքրվեց, թե, մասնավորապես, ո՞ր երկրներ են այցեր նախատեսվում, և արդյոք պահանջվող գումարը փոքր-ինչ շատ չէ:
Հիշեցնենք, 2020 թվականի բյուջեի հայտով գրասենյակը հանձնակատարի և գրասենյակի աշխատակիցների գործուղումների համար ներկայացրել է 80 հայտ՝ 125 մլն դրամ արժողությամբ:
«Գործուղումների թիվը շատ չէ, պատճառաբանված են: Մի շարք ծրագրեր կան, բայց դժվար է ասել՝ չնախատեսված ինչ այցեր կլինեն: Պարզվում է, օրինակ, որ հայահոծ համայնքում 100-ամյակ է ու պետք է պետական ներայացուցչություն լինի: Ուր չենք այցելելու, երևի ավելի հեշտ կլինի ասել: Չենք այցելելու Անտարկտիդա, չենք այցելելու երևի Կենտրոնական Աֆրիկայի տարածքների մեծամասնությունը, երևի Հարավային Աֆրիկա էլ, բացի դրանից էլ համարյա ամեն տեղ: Բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար, մեր Սփյուռքը սփռված է աշխարհով մեկ: Դժվար է ասել, թե այդ 80-ը որտեղ են լինելու: Փորձում ենք պարզապես բավական բյուջե ունենալ, որ հետո տարվա կեսին էլի չգնանք գումար խնդրենք պետությունից», - ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ նշելով, որ լինում են դեպքեր, երբ հրավիրող կողմը անձամբ է հոգում ծախսերը, ինչը հնարավորություն է տալիս հնարավորինս խնայողություններ անել:

Наверное, легче сказать, куда мы не поедем: в Антарктиду, Центральную и Южную Африку – Заре Синанян о своих командировках
31/10/2019 13:21
Представленные главным комиссаром по делам Диаспоры расходы на командировки в 2020 году вызвали вопросы у председателя постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитара Айрапетяна.
В ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2020 год в парламенте Мхитар Айрапетян поинтересовался, в какие страны, в частности, предусматриваются поездки и не слишком ли большая сумма представлена в заявке.
Напомним, в бюджетной заявке на 2020 год на командировки главного комиссара и сотрудников офиса представлены 80 заявок стоимостью 125 млн. драмов.
«Командировок не много, все они аргументированы. Есть ряд программ, однако сложно сказать, какие непредусмотренные визиты будут. Например, выясниться, что в большой армянской общине празднуют 100-летие и должен присутствовать представитель государства.
Легче сказать, куда мы не собираемся поехать. Не собираемся ехать в Антарктиду, наверное, не посетим большинство территорий Центральной Африки, а также Южную Африку, кроме этого почти везде. К счастью или несчастью, наша Диаспора рассеяна по всему миру. Сложно сказать, в какие страны будут эти 80 заявок на командировку. Мы просто пытаемся предусмотреть достаточный бюджет, чтобы потом в середине года не просить правительство выделить дополнительные средства», - заявил Заре Синанян, отметив, что бывают случаи, когда приглашающая сторона берет на себя расходы, что дает возможность сэкономить средства.