«Փաստ». Բուքիքիոյի քննադատությունից հետո «Իմ քայլում» շտապ հավաք են արել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի՝ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանին վերաբերող հայտարարության կապակցությամբ անասելի անհանգստացած իշխանությունները փորձում են իրավիճակից դուրս գալ շահեկանորեն: Մասնավորաբար, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, հայտարարության օրը երեկ երեկոյան «Իմ քայլը» խմբակցությունում շտապ հանդիպում է եղել, որտեղ քննարկել են և փորձել վերլուծել, թե իրականում ինչ է ցանկացել ասել Բուքիքիոն։
Պարզաբանելու համար նիստին հրավիրվել են իրավաբան փորձագետներ, որոնք հանգամանալից փորձել են բացել փակագծերը։ Ի վերջո, չնայած բոլորի համար էլ պարզ է եղել, որ Վենետիկի հաձնաժողովի նախագահի տեքստում ՀՀ իշխանություններին ուղղված ակնհայտ քննադատություն կար, սակայն նրանք նախատեսել են ամեն ինչ անել, որպեսզի դա հանրությանը հրամցվի իրենց համար ցանկալի պրիզմայով։
Եվ պատահական չէր, որ հանդիպումից հետո իշխանականները սկսեցին շնորհակալական խոսքեր շռայլել և իրենց գոհունակությունը հայտնել Վենետիկի հանձնաժողովին։ Ընդ որում, այնքան էին տարվել այդ մտքով, որ ոմանք ուղղակի բառացի նույն տեքստն էին դնում իրենց էջերում: Սակայն այս ամենին հետևեց Բուքիքիոյի հարցազրույցը Shantnewsին, ու պարզվեց, որ շնորհակալությունները, կարծես, «տեղին չէին»:
Այս ամենի մեջ առավել տարօրինակ էր որոշ «Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկների» պահվածքը, որոնք պատրաստ էին բզկտել Բուքիքիոյին: Ավելին, ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նույնիսկ գրառում կատարեց, որի մոտավոր իմաստն այն էր, թե Բուքիքիոն էր պակաս, որ դաս տա ինքնիշխան պետությանը: Իհարկե, շատ արագ էլ ջնջեց իր գրառումը, երբ շատերը տարակուսանք հայտնեցին, թե արդյոք «հեռախոսը չեն գողացել»:

«Паст»: После критики Джани Букикио фракция «Мой шаг» провела экстренную встречу
Газета «Паст» пишет, что власти, чрезмерно обеспокоенные заявлением председателя Венецианской комиссии Джани Букикиов в связи с ситуацией вокруг Конституционного суда Армении, пытаются выйти из создавшейся ситуации с выигрышем. В частности, по сведениям издания, в день заявления, вчера вечером, во фракции «Мой шаг» состоялась срочная встреча, на которой обсудили и пытались проанализировать, что в действительности хотел сказать Джани Букикио.
Для разъяснения на заседание были приглашены эксперты, которые попытались обстоятельно раскрыть смысл заявления. В конце концов, хотя всем было ясно, что в тексте заявления председателя Венецианской комиссии содержалась явная критика в адрес властей Армении, было решено сделать все, чтобы представить это обществу через желательную для них призму.
И неслучайно, что после встречи представители властей начали выражать свое удовлетворение и расточать слова благодарности Венецианской комиссии. Причем, настолько увлеклись этой мыслью, что публиковали на своих страницах один и тот же текст. Однако за всем этим последовало интервью Джани Букикио «Shantnews» и выяснилось, что благодарность, кажется, была «неуместной».
Во всем этом наиболее странно  выглядит поведение тех, кто пытался «быть большим католиком, чем Папа римский» и готов разорвать  Джани Букикио. Более того, руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян сделал запись, приблизительный смысл которой состоял в том, что не хватало только, чтобы Джани Букикио давал уроки суверенному государству. Конечно, эта запись был удалена очень быстро, когда многие начали выражать сомнение в том, что «возможно у него украли телефон».