Կատալոնիայի ղեկավարը որոշել է հանրաքվեի պատճառով ինքն իր դեմ ցուցմունքներ տալ
Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կիմ Տոռան հինգշաբթի այցելել է դատական մարմիններ, որպեսզի ինքն իր դեմ մեղադրական ցուցմունքներ ներկայացնի 2017 թվականին անկախության շուրջ հանրաքվեին մասնակցելու պատճառով, հայտնել է «Europa Press» գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ ինքնամեղադրանքների հետ կապված արշավը գործի է դրվել Կատալոնիայի անկախությունը պաշտպանող կազմակերպությունների կողմից՝ ի պատասխան տարածաշրջանի քաղաքական գործիչների գործով դատարանի վճռին: Տոռային ուղեկցել են նրա մի քանի կողմնակիցներ:
Տարածաշրջանի կառավարության ղեկավարը խնդրում է, որ իր նկատմամբ հետաքննություն սկսվի 2017 թվականի սեպտեմբերի 20-ին հանրահավաքներին և հանրահարցմանը մասնակցելու համար:
Ավելի վաղ այս արշավին արդեն միացել էին ինքնավար մարզի անկախության հարյուրավոր կողմնակիցներ:
Կատալոնիայի տարբեր քաղաքներում հոկտեմբերի 14-ից տեղի են ունեցել բազմամարդ ցույցեր: Դրանց անցկացման համար առիթ է դարձել Իսպանիայի Գերագույն դատարանի վճիռը, որը կատալոնցի այն քաղաքական գործիչներին, որոնք մասնակցել են անկախության հանրաքվեի կազմակերպմանը, բանտային կալանքի է դատապարտել մինչև 13 տարի ժամկետով:

Лидер Каталонии решил дать показания против себя из-за референдума
Глава правительства Каталонии Ким Торра посетил в четверг судебные органы, чтобы представить обвинительные показания против самого себя из-за участия в референдуме о независимости 2017 года. Об этом сообщило агентство Europa Press.
По его информации, кампания, связанная с самообвинениями, была запущена организациями, поддерживающими независимость Каталонии, в ответ на вердикт суда по делу региональных политиков. Торру сопроводили несколько его сторонников.
Глава правительства региона просит, чтобы в отношении него было начало расследование за участие в митингах 20 сентября 2017 года и в плебисците. Ранее к данной кампании уже присоединились сотни сторонников независимости автономной области.
С 14 октября в разных городах Каталонии прошли многочисленные демонстрации. Поводом для их проведения стал вердикт Верховного суда Испании, который приговорил каталонских политиков, причастных к организации референдума о независимости, к тюремному заключению на срок до 13 лет.