Եթե բանակցություններում ընդհանուր կառուցողական մոտեցում լինի՝ շատ արագ առաջ կշարժվենք. Զոհրաբ Մնացականյան
01/11/2019 14:01
Բանակցություններում փորձում ենք ի հայտ բերել այն պարամետրերը, որոնք առավել բավարարում են մեր մտահոգություններն ու գերակայությունները, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման թեմային։
«Հուսով եմ, որ կամք կդրսևորվի նաև մյուս կողմից», - ասաց նա։
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացի ներկա փուլին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ ինքը մշտապես աշխատում է ՄԽ համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ։
«Այս ամենը ղեկավարվում է մեր ղեկավարների կողմից։ Նրանք ֆորմալ առումով հանդիպել են մարտին, անցած ամիս շփվել են Աշխաբադում։ Սա գործընթաց է, որտեղ երկրներն են աշխատում, և երկրների ղեկավարների մակարդակով է ուղղորդվում բանակցային գործընթացը։ Այնպես որ, պարզունակորեն ասել, որ ղեկավարները չեն հանդիպում, և բանակցային գործընթաց չկա՝ թյուրըմբռնում է», - ասաց ԱԳ նախարարը։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ բանակցություններում դինամիկա կա, և եթե ընդհանուր կառուցողական մոտեցում դրսևորվի, հնարավոր կդառնա շատ արագ առաջ շարժվել։
«Կան լավ գաղափարներ, որոնք, հուսով եմ, հնարավոր կլինի կյանքի կոչել», - ասաց արտաքին գերատեսչության ղեկավարը։

Если в переговорах будет проявлен общий конструктивный подход, можем очень быстро продвинуться – Зограб Мнацаканян
01/11/2019 15:24
«В переговорах мы пытаемся выявить те параметры, которые максимально соответствуют нашим приоритетам и обеспокоенности», - заявил сегодня журналистам в парламенте министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, касаясь процесса урегулирования карабахского конфликта.
«Надеюсь, что другая сторона также проявит волю», - сказал глава МИД Армении.
Касаясь нынешнего этапа переговорного процесса, Зограб Мнацаканян отметил, что он постоянно работает с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспшиком.
«Все это происходит под руководством глав наших стран. В марте прошла их формальная встреча, в прошлом месяце они общались в Ашхабаде. Это процесс, в котором работают страны и переговорный процесс направляется на уровне глав государств. Посему, просто говорить о том, что руководители стран не встречаются, и переговорного процесса нет – недопонимание», - сказал Зограб Мнацаканян.
Зограб Мнацаканян отметил, что в переговорах есть динамика и если будет проявлен общий конструктивный подход, можно будет очень быстро продвинуться вперед.