Էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցումը մշտապես կարևորագույն հարց է. ԱԳ նախարար
Մենք որևէ փակուղի չենք տեսնում, շարունակում ենք շատ հանգիստ և սառնասիրտ աշխատել, որովհետև սա աշխատանք է, որը պետք է արվի, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնալով արցախա-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերի լարվածության աճին։
«Սա վերաբերում է մեր անվտանգությանը, վերաբերում է տարածաշրջանային անվտանգությանը, խաղաղության հաստատմանը։ Այստեղ զգացմունքային դաշտում աշխատելը լուրջ չէ և պատասխանատու չէ», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ հրադադարի խախտման դեպքեր հակառակորդը թույլ է տալիս նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի ուղղությամբ, Զոհրաբ Մնացականյանը պատասխանեց.
«Էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցումը մշտապես կարևորագույն հարց է։ Չի կարող լինել իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը շարունակում է ատելության քաղաքականությունը և սպասել, որ դա չի կարող ազդել բովանդակության վրա։ Տեղի են ունենում զինադադարի խախտումներ, բայց, ընդհանուր առմամբ, կա խախտումների նվազում, և սա մեզ համար բացարձակ կարևոր հարց է»։

Глава МИД Армении: Снижение эскалации напряженности – всегда важнейший вопрос
«Мы не видим какого-либо тупика, продолжаем спокойно и хладнокровно работать, поскольку это работа, которая должна быть сделана», - заявил сегодня журналистам в парламенте министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, касаясь роста напряженности в последние дни на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск.
«Это касается нашей безопасности, региональной безопасности и установления мира. Работать здесь в эмоциональном поле несерьезно и безответственно», - сказал глава МИД Армении.
На замечание о том, что зафиксированы также случаи нарушения режима прекращения огня со стороны противника в направлении армяно-азербайджанской границы, Зограб Мнацаканян ответил:
«Снижение эскалации напряженности – всегда важнейший вопрос. Нельзя ожидать, что в ситуации, когда Азербайджан продолжает политику ненависти, это не повлияет на содержание. Происходят нарушения режима перемирия, однако, в целом, отмечается сокращение случаев нарушения и для нас это исключительно важный вопрос».