Էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցումը մշտապես կարևորագույն հարց է. ԱԳ նախարար
Մենք որևէ փակուղի չենք տեսնում, շարունակում ենք շատ հանգիստ և սառնասիրտ աշխատել, որովհետև սա աշխատանք է, որը պետք է արվի, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնալով արցախա-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերի լարվածության աճին։
«Սա վերաբերում է մեր անվտանգությանը, վերաբերում է տարածաշրջանային անվտանգությանը, խաղաղության հաստատմանը։ Այստեղ զգացմունքային դաշտում աշխատելը լուրջ չէ և պատասխանատու չէ», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ հրադադարի խախտման դեպքեր հակառակորդը թույլ է տալիս նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի ուղղությամբ, Զոհրաբ Մնացականյանը պատասխանեց.
«Էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցումը մշտապես կարևորագույն հարց է։ Չի կարող լինել իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը շարունակում է ատելության քաղաքականությունը և սպասել, որ դա չի կարող ազդել բովանդակության վրա։ Տեղի են ունենում զինադադարի խախտումներ, բայց, ընդհանուր առմամբ, կա խախտումների նվազում, և սա մեզ համար բացարձակ կարևոր հարց է»։

Reduction of escalation risks important issue for Armenia: FM
Armenia does not see any deadlock and continues working calmly and cold-heartedly as it is a work that should be done, Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan told the reporters at the NA, referring to the recent tension on the Artsakh-Azerbaijani line of contact.
“It relates to our security, to the regional security, establishment of peace. Working with emotions here is not serious and responsible approach,” he said.
To the comment that the adversary is violating ceasefire regime on the Armenian-Azerbaijani border, Mnatsakanyan said that the reduction of the escalation risks has always been the most important issue.
“Continuation of Azerbaijani hatred policy cannot but result on the content. Ceasefire violations are taking place but in general their number has reduced and it is very important issue for us,” the minister said.