«Հրապարակ». Ստամբուլյան կոնվենցիան ԱԺ օրակարգ կբերվի գարնանը
««Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» ԵԽ կոնվենցիան, որը հայտնի է Ստամբուլյան կոնվենցիա անունով, ըստ ամենայնի, ԱԺ օրակարգ կբերվի եկող տարի՝ գարնանային նստաշրջանին։ Իսկ մինչ այդ, այսօրվանից կսկսեն «հող պատրաստել» դրա վավերացման համար։
Այսօր նախատեսվում է ԱԺ պետաիրավական, արտաքին հարաբերությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որին մասնակցելու են նաև ԵԽ կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի հարցերով փորձագիտական խմբի անդամները, Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահը, ԵԽ Մարդու իրավունքների և գենդերային հարցերի գրասենյակի ղեկավարը։
Նիստը կվարի ԵԽԽՎ ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, համատեղության կարգով արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։ Առաջիկայում նման քննարկումները դառնալու են հաճախակի, հնարավոր է նաև հանրային լսումներ կազմակերպեն՝ կոտրելու կոնվենցիայի մասին հայ հասարակության մոտ ընդունված կարծրատիպերը»:

«Грапарак»: Стамбульская конвенция будет включена весной в повестку парламента
Газета «Грапарак» пишет, что Конвенция Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием (также известная как Стамбульская конвенция), по всей видимости, будет внесена в повестку парламента в будущем году, в ходе весенней сессии. А до этого, с сегодняшнего дня начнут «готовить почву» для ее ратификации.
«Сегодня предусмотрено совместное заседание постоянных комиссий по защите прав человека и общественным вопросам, по государственно-правовым вопросам и по внешним связям, в котором примут участие члены экспертной группы по вопросам борьбы с насилием в отношении женщин и домашним насилием Совета Европы, заместитель председателя Венецианской комиссии, руководитель офиса Совета Европы по правам человека и гендерным вопросам.
Заседание будет вести руководитель делегации Армении в ПАСЕ, по совместительству председатель постоянной комиссии по внешним связям Рубен Рубинян. В предстоящем будущем такие обсуждения станут частыми, возможно, будут организованы также общественные слушания, чтобы сломать существующие в армянском обществе стереотипы о конвенции», - отмечает издание.