Ֆրանսիայում կողոպտել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ցուցակում գրանցված տաճարը
Հանցագործները Ֆրանսիայի Օլորոն Սենտ Մարի քաղաքում (Ատլանտյան Պիրենեյների դեպարտամենտ) հարձակվել են տաճարի վրա, որը գրանցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցուցակում, հաղորդել է France Info ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով դադախազությունը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ հարձակումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 4-ին Փարիզի ժամանակով մոտավորապես 02:00-ին (Երևանի ժամանակով 05:00-ին): Հանցագործներն ավտոմեքնայով խոյահարել են տաճարի փայտե դուռը, որը դասվում է Միջնադարի դարաշրջանին:
Կոմունայի բնակիչներն, աղմուկ լսելով, ժանդարմարիա են կանչել: Վախենալով ոստիկանական շչակի ձայներից՝ չարագործները ավտոմոբիլը թողել են հանցագործության վայրում և փախել մի այլ ավտոմեքենայով: Ականատեսների ցուցմունքների համաձայն՝ կողոպտիչները երեքն Էին, նրանք բոլորը եղել են դիմակներով:

На юго-западе Франции ограблен собор из списка всемирного наследия ЮНЕСКО
Преступники совершили налет на собор во французском городе Олорон-Сент-Мари (департамент Атлантические Пиренеи), находящийся в списке объектов всемирного наследия ЮНЕСКО. Об этом в понедельник сообщила радиостанция France Info со ссылкой на прокуратуру.
По ее информации, нападение произошло в понедельник около 02:00 по парижскому времени (04:00 мск). Преступники на машине протаранили деревянную дверь собора, относящуюся к эпохе Средневековья.
Жители коммуны, услышав шум, вызвали жандармерию. Испугавшись звуков полицейской сирены, злоумышленники бросили автомобиль на месте преступления и скрылись на другой машине. Согласно показаниям очевидцев, грабителей было трое, все они были в масках.
По словам мэра города, преступники украли серебряные изделия из экспозиции собора.
Специалисты подсчитывают стоимость украденного. По факту ограбления жандармерия начала расследование. Полиция ведет поиски злоумышленников.