Արայիկ Հարությունյանը մինչև հինգշաբթի պետք է հրաժարական ներկայացնի. ՀՅԴ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն (ԿԳՄՍ) նախարար Արայիկ Հարությունյանը պետք է հաժարականի դիմում ներկայացնի մինչև նոյեմբերի 7-ին նախատեսված կառավարության հերթական նիստը, այս մասին նշված է ՀՅԴ ՀԵՄ-ի Կենտրոնական վարչության տարածած հայտարարությունում։
«Իր պաշտոնավարման ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի կողմից`
դպրոցական ծրագրից Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկայի դուրս բերումը
բուհական ծրագրում Հայոց լեզու, Հայ գրականություն և Հայոց պատմություն առարկաների ոչ պարտադիր դարձնելու առաջարկը
ԿԳՄՍ նախարարության կողմից հատկացվող ֆինանսավորման առաջնահերթությունները (օրինակ` Հայաստանի Հանրապետությունից արտագաղթած, օտար պետությունում ապաստան հայցած և սեռափոխ եղած անձի մասին ֆիլմի նկարահանման նպատակով 20 մլն դրամի հատկացումը)
թեմայի շուրջ տրված հարցազրույցներն ու մեկնաբանությունները
փաստեր են, որոնք խոսում են նախարարի` մեր` հայկական ինքնության հիմքը կազմող ազգային արժեքների նկատմամբ ունեցած ոչ պատշաճ, հաճախ անհարիրի ու անթաքայուց հեգնական վերաբերմունքի մասին:
ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միությունը անթույլատրելի է համարում սեփական հայրենիքի պատմության և սեփական ժողովրդի էության հիմք հանդիսացող արժեքների նկատմամբ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի նման վերաբերմունքը և պահանջում է վերջինիս հրաժարականը:
Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման շարունակություը վտանգի տակ է դնում հայկական կրթական համակարգի, հայկական գիտության, հայկական մշակույթի և հայկական սպորտի ապագան ուստի մեր հետագա քայլերը բխելու են այս տրամաբանությունից», - ասված է հայտարարությունում։

Араик Арутюнян должен подать в отставку до четверга – АРФ «Дашнакцутюн»
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян должен представить заявление об отставке до предусмотренного 7 ноября очередного заседания правительства Армении, говорится в распространенном Центральным правлением Молодежного союза АРФ «Дашнакцутюн».
«За время своего пребывания на посту министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян:
- исключил предмет «История армянской церкви» из учебной программы
- внес предложение сделать факультативными в университетской программе предметы «Армянский язык», «Армянская литература» и «История Армении»
- приоритеты предоставляемого министерством образования, науки, культуры и спорта финансирования (к примеру, выделенные 20 млн. драмов для съемки фильма об эмигрировавшем из Армении, просившем убежище в другой стране, изменившем пол лице)
интервью и комментарии на эту тему – факты, которые свидетельствуют о ненадлежащем, зачастую неподобающем и откровенно ироничном отношении к нашим национальным ценностям, составляющим основу нашей армянской идентичности.
Молодежный союз АРФД считает недопустимым подобное отношение министра Араика Арутюняна к ценностям, заложенным в основу истории его родины и сущности его собственного народа, и требует его отставки.
Продолжение пребывание Араика Арутюняна в должности министра ставит под угрозу будущее армянской системы образования, армянской науки, армянской культуры и армянского спорта, посему наши дальнейшие шаги будут вытекать из этой логики», - говорится в заявлении.