ՎիվաՍել-ՄՏՍ. Լքվել է ևս մեկ վագոն-տնակ
Արմավիրի մարզի Մրգաստան գյուղում բնակվող Հասոյանների համար, ընթացիկ տարին հաջողվածներից է. վագոն-տնակում ընտանիքի անցկացրած 9 տարվա հոգսաշատ կյանքը դարձել է հիշողություն, իսկ  18 քմ մակերեսով երկաթյա երբեմնի կացարանը վերածվել է խորդանոցի: Հասոյանները հասցրել են անգամ  ուրախ առիթ նշել հիմքից կառուցված քարե նոր տանը:
Ընտանիքի մայրը՝ Զարինեն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» համատեղ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրում ընդգրկվելու լուրն իմացել էր տարեսկզբին՝ հեռախոսազանգով: Գործակցող կողմերի ղեկավարները որոշել էին շահառուներից որևէ մեկին հաճելի նորությունն ասել ծրագիրը հաստատելուց անմիջապես հետո: Բարի լուրը հայտնել էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Զրուցակցին ճանաչելուց հետո, Զարինեն անակնկալի չէր եկել. անկեղծացել էր, թե զգացել է, որ խնդիրը կլուծվի: Նրա համոզմունքը կրկնապակվել էր՝ կազմակերպությունների ղեկավարների և աշխատակիցների կամավորական  աշխատանքից հետո: Հեռախոսազրույցից  հինգ ամիս անց շինարարությունն ավարտվել է:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ղեկավարները դարձյալ այցելել են Հասոյաններին, այս անգամ՝ ընտանիքի  հետ բնակարանամուտի ուրախությունը կիսելու համար:
«Նախկինում, երբ մտածում էի, որ երեխաներս մեծանում են, աղջիկս շուտով կամուսնանա, ու մենք դեռ տնակում ենք ապրում, սիրտս կտոր-կտոր էր լինում: Օրեր առաջ աղջկաս ամուսնացրեցինք ու, գիտեք, հուզմունքս ու ուրախությունս հազարապատկված էին, քանի որ հյուրերը տո՛ւն էին եկել, ոչ թե դոմիկ, որ երեխաս ու մենք ամաչելու ու նեղվելու առիթ այլևս չունենք: Մենք այսուհետև տո՛ւն ունենք: Անսահման շնորհակալ եմ աջակցության համար», - ասել է ընտանիքի մայրը՝ Զարինան:
Ի դեպ, հիմքից կառուցված այս տունը գործընկեր կազմակերպությունների համատեղ ծրագրի՝ հոբելյանական՝ 200-րդ տունն է:
«Առհասարակ, ծրագրերը պահանջում են խոսել թվերի լեզվով՝ փաստերով: Այս ընտանիքն օրինակ, մեր ծրագրում ընդգրկված երկուհարյուրերորդն է: Դա կարևոր փաստ է՝ գործընկերության «տեխնիկական» արդյունքն ու տարիների աշխատանքը գնահատելու համար: Իսկ հաշվետվության մյուս՝ բարոյական կողմն ավելի արժեքավոր է: Կյանքի բնականոն հուն են մտնում ընտանիքներ, որոնք անցել են պայքարից հուսահատություն տանող ճանապարհով: Նրանց լուսավոր ժպիտն ամենաոգևորողն է», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս ընտանիքի պարագայում մենք մի փոքր նորամուծություն մտցրեցինք համատեղ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրում. եթե մինչ այդ օգնում էինք կիսակառույցն ավարտին հասցնել, կամ վերանորոգման աշխատանքներ անել, ապա այս դեպքում որոշեցինք հիմքից կառուցել տունը:  Ընտանիքի ոգևորությունը, ջանասիրությունը, տուն ունենալու ցանկությունն այնքան մեծ էր, որ շինարարական աշխատանքներն ավարտվեցին հինգ ամսվա ընթացքում: Շատ ուրախ եմ ընտանիքի համար»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2019թ. բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 109 մլն ՀՀ դրամ: Մինչև տարեվերջ, Հայաստանի 10 մարզում բնակարանի տեր կլինի 43 ընտանիք:

The current year is a successful one for the Hasoyan family from Mrgastan village of Ararat region; the 9 years of life full of hardships passed in the metal container have become a memory; the 18 sqm metal container is now a storage room. The Hasoyans have already celebrated a family event in their new stone-built home.
Zarineh, the mother of the family, learned about being included in the housing project implemented by VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia by a phone call early this year.
The heads of the partnering sides had decided to inform the families about the good news right after approving the project. VivaCell-MTS General Manager was the person who told the news. After recognizing her interlocutor, Zarineh said frankly that she was not surprised and that she was feeling the problem would be solved. Her conviction doubled as the heads and staff members of the organizations volunteered in the works. Five months have passed from the phone conversation, and the house construction works are now finished.
The heads of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia visited the Hasoyans once again this time to share with them the happiness of housewarming.
“Long time ago, I was concerned that as my children were growing, and my daughter was going to get married, we were still living in a metal container; and my heart would break. My daughter got married several days ago; my excitement and joy were endless, as we welcomed our guests not in the metal container, but in our home; and we did not have to be ashamed of our housing conditions. We have a home now. I am so thankful for the support,” said Zarineh.
By the way, the house built from the foundation is the 200th milestone house of the joint project of partner organizations.
“The programs in general require figures and numbers to refer to. This family is the 200th. That’s an important milestone to assess the ‘technical’ results and years of partnership. And yet the moral side is more precious. Families, which have gone through years of struggle and despair, are now getting back on track for a normal life. Their smiles filled with light of hope are the most inspiring thing,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“In the case of this family, we brought a little innovation into our joint housing project. If, before, we were helping to finish the construction of half-built houses or do renovation works, in this case, we decided to build a house from foundation. The enthusiasm, diligence, and desire of the family to have a home were so high that the construction work was completed in five months. I am very happy for the family,” Fuller Center for Housing President Ashot Yeghiazaryan said.
In 2019 for the implementation of the housing project, VivaCell-MTS invested AMD 109 mln. By the end of the year, 43 families in 10 regions of Armenia will become homeowners.