ՀՀ վարչապետ. ՀԱՊԿ-ը մեր տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության գլխավոր գործոնն է
ՀԱՊԿ-ը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Երևանում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հետ հանդիպմանը:
«Դա մեր տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հիմնական գործոնն է: Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս ՀԱՊԿ շրջանակում համագործակցության երեք ուղղություններին՝ արտաքին քաղաքականության համակարգմանը, ռազմատեխնիկական համագործակցությանը և անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաև միասնական մոտեցմանը՝ մեր ընդհանուր սպառնալիքներին», - ասել Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը պետք է համապատասխանի իր կարողություններով տարածաշրջանում փոփոխվող սպառնալիքներին:
«Ես ուրախ եմ, որ մենք կառուցողական համագործակցում ենք ՀԱՊԿ-ի հետագա զարգացման ոլորտում: Ես նույնպես գոհ եմ, որ կարողացանք պայմանավորվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման վերաբերյալ: Մեր կազմակերպության հիմնական էությունն այն է, որ բոլոր ոլորտներում հարաբերությունները պետք է դիտարկել՝ ելնելով կազմակերպության բոլոր անդամների շահերից: Կարծում եմ, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները պետք է առաջնային լինեն բոլորիս համար, և Հայաստանը հենց այդպես էլ գործում է: Սա ՀԱՊԿ բնականոն զարգացման համար ճիշտ ճանապարհ է», - հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:

CSTO main security and stability factor of our region: Armenia’s PM
The CSTO is of strategic significance for Armenia, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the meeting with the chairmen of the parliaments of the CSTO member-states.
“It is the main factor of stability and security in our region. We attach big significance to the three directions of cooperation within the framework of the CSTO – coordination of foreign policy, military-technical cooperation and cooperation in the security sector,” he said, adding that Armenia also emphasizes the importance of united approach to common threats.
Armenia’s PM stressed that with its abilities the CSTO must correspond to the changing threats in the region.
“I am glad that we are constructively cooperating over future development of the CSTO. I am also happy that we managed to settle the issue of the secretary general of the establishment. The main essence of our organization is that the relations in all the sectors must be viewed stemming from the interests of all the member states. I think the relations among our countries must be priority for all of us and Armenia acts in such way. This is the right way of natural development of the CSTO,” Armenia’s PM said.