Հայաստանում Հունաստանի նկատմամբ առանձնահատուկ վերաբերմունք կա. Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հունաստանի նախագահին (Տեսանյութ)
05/11/2019 17:50
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած եղբայրական Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսին։
«Մեր երկրների միջպետական հարաբերությւոնները շատ բարձր մակարդակի վրա են գտնվում և հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այս բարենպաստ ֆոնի վրա առավել արդյունավետ տնտեսական համագործակցություն հաստատել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հունվարին սպասվում է եռակողմ ձևաչափով առաջին գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա Երևանում՝ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս։
«Դա էլ ավելի նպաստավոր կդարձնի մեր հարաբերությունները», - ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանում Հունաստանի նկատմամբ առանձնահատուկ վերաբերմունք կա։
«Մեր ժողովուրդը մեծ գնահատանքով է հիշում այն փաստը, որ դեռևս 1996 թվականին Հունաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և ուզում եմ արձանագրել, որ 2015 թվականին Հայաստանի խորհրդարանը նույնպես ճանաչել է հույների, ասորիների ցեղասպանությունը։ Կարծում եմ՝ այս փաստը հիմք է ստեղծում, որ մենք գլոբալ անվտանգության հարցերում համագործակցության ուղիներ փնտրենք», - ասաց Ն. Փաշինյանը։
Հունաստանի Հանրապետության նախագահն էլ իր հերթին արձնագրեց, որ ուրախ է գտնվել Հայաստանում։
«Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանը մասնակցում է հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին, ինչը շատ կարևոր է», - ասաց նա։
Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի խոսքով՝ Հունաստանը ողջունում է, որ վերջերս ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։

В Армении есть особое отношение к Греции – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня в правительстве прибывшего в Армению с официальным визитом президента братской Греческой Республики Прокописа Павлопулоса.
«Межгосударственные отношения между нашими странами находятся на очень высоком уровне, и надеюсь, что мы сможем установить на этом благоприятном фоне наиболее эффективное экономическое сотрудничество», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в январе в Ереване состоится первый саммит в формате Армения – Греция – Кипр.
«Это сделает наши отношения более благоприятными», - подчеркнул премьер-министр Армении.
Никол Пашинян отметил, что в Армении есть особое отношение к Греции.
«Наш народ с особой значимостью вспоминает тот факт, что еще в 1996 году Греция признала Геноцид армян и хочу отметить, что в 2015 году парламент Армении также признал и осудил геноцид греков и ассирийцев в Османской империи. Думаю, что этот факт создает основу для поиска путей сотрудничества в вопросах глобальной безопасности», - сказал Никол Пашинян.
Президент Греческой Республики в свою очередь отметил, что рад находиться в Армении.
«Я рад, что принимаю участие в Армении в Форуме древнейших цивилизаций, что очень важно», - сказал Прокопис Павлопулос.
По его словам, Греция приветствует принятую недавно Палатой представителей США резолюцию о признании Геноцида армян.