ՀԱՊԿ ԽՎ-ն երևանյան նիստի ընթացքում «գունավոր հեղափոխություններին» հակազդելու վերաբերյալ առաջարկություններ է ընդունել
05/11/2019 14:25
ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը Երևանում կայացած նիստում ընդունել է առաջարկություններ կազմակերպության անդամ երկրների համար՝ օտարերկրյա պետություններից հասարակական-քաղաքական իրավիճակի ապակայունացմանը հակազդելու վերաբերյալ:
Նախագիծը պարունակում է առաջարկներ՝ «գունավոր հեղափոխությունների» տեխնոլոգիայի դեմ պայքարում օրենսդրությունը ներդաշնակեցնելու վերաբերյալ:
Նշվում է, որ ժամանակակից իրավիճակը բնութագրվում է ազգային իշխանությունների գործառույթները փոխարինելու, միջազգային կառույցների կողմից կառավարելու և զանգվածային գիտակցության վրա կործանարար տեղեկատվական ազդեցություն ապահովելու փորձերով:
Առաջարկություններում նշված է, որ արտաքին ուժերը ոչ միայն ֆինանսավորում են անկայունություն ստեղծողներին, այլև իրենք են օգտագործում «փափուկ ուժի» գործիքակազմ, փորձում են կառավարությունների վրա ազդել կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների միջոցով:
Հայաստանի խորհրդարանը հայտարարել է, որ այդ առաջարկությունները չեն կարող կիրառվել երկրի օրենսդրությունում:
ՀԱՊԿ ԽՎ-ին ուղղված նամակում Հայաստանի խորհրդարանը նշել է.
«Նախագծի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից և քննարկումից հետո մենք հանգեցինք այն եզրակացության, որ այդ առաջարկությունները չեն կարող կիրառվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության մեջ», - հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:

ПА ОДКБ на заседании в Ереване приняла рекомендации по противодействию технологиям «цветных революций»
05/11/2019 13:57
Парламентская Ассамблея ОДКБ на заседании в Ереване приняла рекомендации для стран Организации по противодействию дестабилизации социально-политической обстановки извне.
В проекте содержатся предложения по гармонизации законодательства в борьбе с технологиями «цветных революций».
В проекте отмечается, что современная ситуация характеризуется попытками подмены функций национальных органов власти, управления наднациональными международными структурами, оказания деструктивного информационного влияния на массовое сознание.
Отмечается также, что внешние силы не только финансируют создателей нестабильности в стране, но и сами задействуют инструменты «мягкой силы».
Воздействие оказывается через партии, общественные организации.
Между тем, парламент Армении заявил, что данные рекомендации нельзя применить к законам страны.
В письме в ПА ОДКБ парламент Армении отметил: «После всестороннего изучения и обсуждения проекта рекомендаций в профильных комитетах Национального собрания и ведомствах мы пришли к заключению, что данные рекомендации не могут быть применимы и имплементированы в законодательстве Республики Армении», - сообщает «Интерфакс».