ԱՄՆ-ը և Չինաստանը կարող են չեղարկել տուրքերի մի մասը
Վաշինգտոնը և Պեկինը դիտարկում են մինչ այդ մտցված փոխադարձ տուրքերի մի մասը հանելու հնարավորությունը առևտրի ոլորտում վիճելի հարցերը լուծելու համար, հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Ըստ թերթի աղբյուրների՝ ամերիկյան և չինական իշխանությունները կարծում են, որ այդ քայլը կարող էր նպաստել խորհրդակցությունների հաջող ընթացքին։ Պարբերականը նշում է, որ կողմերը սկզբունքային համաձայնություն են ձեռք բերել առևտրի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների առաջին փուլի առումով։ Այն վերաբերում է Չինաստանի կողմից ամերիկյան գյուղատնտեսական արտադրանքի ձեռքբերմանը, «արժութային մանիպուլյացիաների կանխման կանոններին», նաև Չինաստանում մտավոր սեփականության պաշտպանության միջոցներին և ամերիկյան ընկերությունների աշխատանքի պայմանների բարելավմանը։
Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, այդ պայմանավորվածությունների շրջանակում Վաշինգտոնը, հավանաբար, պատրաստ կլինի հրաժարվել դեկտեմբերին նախատեսված նոր մաքսատուրքերից չինական ապրանքների համար։ Աղբյուրների համաձայն՝ դիտարկվում է նաև ամերիկյան և  չինական իշխանությունների կողմից արդեն մտցված տուրքերի մի մասը հանելու հնարավորությունը։

США и Китай могут отменить часть пошлин
Вашингтон и Пекин рассматривают возможность отмены части введенных ранее взаимных пошлин для решения спорных вопросов в сфере торговли. Об этом сообщила в понедельник газета The Wall Street Journal.
По словам ее источников, американские и китайские власти полагают, что такой шаг мог бы способствовать успешному ходу консультаций. Издание отмечает, что стороны достигли принципиального согласия относительно первого этапа выработки договоренностей по торговле. Он касается приобретения Китаем американской сельскохозяйственной продукции, "правил по предотвращению валютных манипуляций", а также ряда мер по защите в Китае интеллектуальной собственности и улучшения условий для работы американских компаний.
Как говорится в публикации, в рамках этих договоренностей Вашингтон, вероятно, будет готов отказаться от запланированного на декабрь введения новых пошлин на товары из Китая. По словам источников, также рассматривается возможность отмены части уже введенных ранее американскими и китайскими властями пошлин.