Մակրոն. Չինաստնի և ԱՄՆ-ի առևտրային համաձայնագրը պետք է հաշվի առնի մյուս երկրների շահերը
Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի երկու երկրների և նրանց գլխավոր գործընկերների, ներառալ Ֆրանսիայի և Եվրամիության մյուս երկրների շահերը: Այդ մասին Շանհայում Չինաստանի երկրորդ միջազգային ներմուծական ցուցահանդեսի(CIIE) բացման արարողությանը հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
«Միջազգային առևտրի գոյություն ունեցող համակարգն ունակ չէ կարգավորելու առկա խնդիրները: Որոշ երկրներ այժմ դիմում են միակողմանիության և ջունգլիների օրենքին: Ես կարծում եմ, որ չարժե այդպես վարվել: Դա Ֆրանսիայի ընտրությունը չէ, դա Եվրամիության ընտրությունը չէ»,- ասել է Մակրոնը:
«Առևտրային պատերազմում հաղթողներ չեն լինում: Տեսնում ենք, որ առևտրային պատերազմում (ՉԺՀ-ի ու ԱՄՆ-ի միջև) հասունանում է հակամարտություն՝ աշխարհի խոշորագույն տնտեսական գերտերությունների միջև: Մենք հուսով ենք, որ վերջին հաշվով ձեռք կբերվի լավ համաձայնագիր՝ այդ երկու երկրների և նրանց գլխավոր գործընկերների, ներառյալ Եվրամիության շահերի հաշվառմամբ»,- ամփոփել է նա:

Макрон: торговое соглашение Китая и США должно учитывать интересы других стран
Торговое соглашение между Китаем и Соединенными Штатами должно учитывать интересы двух стран, а также их главных партнеров, включая Францию и другие страны Евросоюза. Об этом во вторник в Шанхае на церемонии открытия второй Китайской международной импортной выставки (CIIE) заявил президент Франции Эмманюэль Макрон.
"Существующая система международной торговли не способна урегулировать имеющиеся проблемы. Некоторые страны теперь прибегают к односторонности и закону джунглей. Я думаю, что не стоит так поступать. Это не выбор Франции, это не выбор Евросоюза", - сказал Макрон.
"В торговой войне победителей не бывает. Мы видим, что в торговой войне [между Китаем и США] нарастает конфликт между двумя главными мировыми экономическими державами", - продолжил президент Франции. "Мы надеемся, что в конечном итоге будет достигнуто хорошее соглашение с учетом интересов этих двух стран и их главных партнеров, включая Евросоюз", - резюмировал он.