ԱՄՆ-ն պաշտոնապես սկսել Է դուրս գալ Կլիմայի փարիզյան համաձայնագրից
Միացյալ Նահանգները երկուշաբթի գործարկել է Կլիմայի փարիզյան համաձայնագրին իր մասնակցության դադարեցման պաշտոնական գործընթացը, Twitter-ում գրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«ԱՄՆ-ն հպարտ է, որ աշխարհի առաջատարն է մթնոլորտ ցանկացած արտանետումների կրճատման ցուցանիշով», - նշել է նա:
Թրամփը 2017 թվականին հայտարարել էր Կլիմայի փարիզյան համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալու մասին, ինչը հարուցել էր միջազգային հանրակցության քննադատությունը: Փարիզյան համաձայնագիրն ԱՄՆ-ին պարտավորեցնում էր մինչև 2025 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումները 2005 թվականի համեմատությամբ կրճատել 26 -28 տոկոսով:
Սակայն, ինչպես հիշեցնում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները, համաձայնագրի պայմանների համաձայն՝ պաշտոնապես դրանից հրաժարվել կարելի էր միայն այս տարվա նոյեմբերի 4-ին:

США официально начали выход из Парижского соглашения по климату
США в понедельник запустили формальный процесс процедуры прекращения участия в Парижском соглашении по климату, написал американский госсекретарь Майк Помпео в твиттере.
"США горды тем, что являются мировыми лидерами по сокращению любых выбросов (в атмосферу - ИФ), укреплению способности сопротивляться неблагоприятным условиям среды, росту экономики и обеспечению энергией наших граждан", - отметил он.
Трамп в 2017 году объявил о выходе США из Парижского соглашения по климату, что вызвало критику международного сообщества. Парижское соглашение обязывало США к 2025 году сократить выбросы парниковых газов на 26-28% по сравнению с уровнем 2005 года.
Однако, как напоминают американские СМИ, согласно условиям соглашения, официально отказаться от него можно было лишь 4 ноября нынешнего года.