Ինձ համար սկզբունքորեն անընդունելի է այն, ինչ կատարվում է. ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի դոցենտ
ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի դասախոս, դոցենտ Արշալույս Գալստյանը ճիշտ է համարում, որ ուսանողները դասադուլ են հայտարարել՝ բուհական ծրագրերում հայոց լեզու, հայոց պատմություն և հայ գրականություն առարկաները ոչ պարտադիր դարձնելու մասին որոշման հետ կապված:
«Ես կարծում եմ, որ ուսանողները ճիշտ են, որովհետև խնդիրը նախ պետք է հասարակական լայն քննարկման փուլ անցնի, որ հասկանանք, թե ինչու են այս առարկաները հանվում», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արշալույս Գալստյանը։
Նա ընդգծեց՝ արդյոք այս որոշումով չենք վնասում ազգային ինքնությունը։
«Պետք է հասկանանք, թե պարտադիր բաղադրիչն ինչո՞ւ է հանվում և մեր ազգային ինքնությանն արդյոք չենք վնասում: Եթե քննարկումները հասցնեն նրան, որ հասկանանք՝ ոչ մի վնաս չի հասցվում, ապա եկեք հանենք, փոխենք մասնագիտական շատ առարկաներով, բայց եթե դրանով մեր ազգային բաղադրիչին, ինքնությանը վտանգ է սպառնում...», - ասաց դասախոսը։
Նա ընդգծեց՝ շատ լավ հասկանում են, որ եթե ֆակուլտետներին տրվի կամընտրական առարկաներ, ապա նրանք ավելի շուտ առաջ կմղեն իրենց մասնագիտական առարկաները:
«Կարծում եմ՝ կառավարությունը պետք է շատ հստակ դիրքորոշում հայտնի, որ քաղաքականությունը տանի մեր ազգային, մշակութային արժեքները պահպանելուն։ Ինձ համար սկզբունքորեն անընդունելի է այն, ինչ կատարվում է», - ասաց Արշալույս Գալստյանը։
Խոսելով նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի մասին՝ Արալույս Գալստյանն ասաց, որ նախարարի անձն էական չէ։
«Էական է կառավարության դիրքորոշումը, եթե այս նախարարը պիտի հրաժարական տա, փոխարենը գա մեկ ուրիշը, որը շարունակի նույն քաղաքականությունը, ես ոչ մի էական տարբերություն չեմ տեսնում, հարկավոր է, որպեսզի կառավարությունը հստակ հանդես գա, Նիկոլ Փաշինյանը պետք է ականջալուր լինի, շատ հստակ հայտնի իր դիրքորոշումը», - ասաց ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի դոցենտը։

Для меня принципиально неприемлемо то, что происходит – доцент кафедры армянской литературы ЕГУ
Преподаватель кафедры армянской литературы Ереванского государственного университета (ЕГУ), доцент Аршалуйс Галстян считает, что студенты поступили правильно, объявив забастовку против решения об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» и «Армянская литература» в вузах.
«Я считаю, что студенты правы, поскольку, прежде всего, этот вопрос должен был пройти широкое общественное обсуждение, чтобы мы могли понять, почему эти предметы снимают из образовательной программы», - заявил в беседе с журналистами Аршалуйс Галстян.
Он подчеркнул, что необходимо понять, не наносится этим решением ли вред национальной идентичности.
«Мы должны понять, почему снимается обязательный компонент, и не нанесет ли это вред нашей национальной идентичности? Если обсуждения приведут к тому, что мы поймем – никакого вреда не наносит, то давайте снимем, заменим другими специализированными предметами. Но если это угрожает нашей национальной составляющей, нашей идентичности…», - заявил преподаватель.
Он подчеркнул, что прекрасно понимает, что если факультетам будет предоставлена возможность добровольного выбора предметов, то они, скорее всего, начнут продвигать специализированные предметы.
«Считаю, что правительство должно выразить очень четкую позицию, проводить политику сохранения наших национальных, культурных ценностей. Для меня принципиально неприемлемо то, что происходит», - отметил Аршалуйс Галстян.
Касаясь отставки министра Араика Арутюняна, Аршалуйс Габриелян заявил, что личность министра несущественна.
«Здесь важна позиция правительства, если этот министр должен подать в отставку, а вместо него придет другой, который продолжит такую же политику, я не вижу в этом существенной разницы. Необходимо, чтобы правительство выступило с четкой позицией, Никол Пашинян должен проявить внимание и очень четко представить свою позицию», - сказал доцент кафедры армянской литературы ЕГУ.