Սյուրի դղյակի վերականգնման համար ճապոնացիները մեկ շաբաթում 3,2 մլն դոլար են հավաքել
Ճապոնիայի բնակիչները մեկ շաբաթից քիչ ժամանակում հավաքել են 350 մլն իեն (ընթացիկ փոխարժեքով 3,2 մլն դոլար) Օկինավա հարավային կղզում Նահա քաղաքում Սյուրի դղյակի վերականգնման համար, որն անցյալ շաբաթ հրդեհի հետևանքով փաստացի ամբողջությամբ ոչնչացել էր, հայտնում է Ճապոնիայի հանրային հեռուստատեսությունը:
Ներկայումս հանրային հանգանակությանը մասնակցել է 25 հազարից ավելի մարդ: Նշվում է, որ վերականգնման համար միջոցների հանգանակության ակցիան սկսվել է նոյեմբերի 1-ին՝ Սյուրիում կործանարար հրդեհի բռնկումից հետո արդեն հաջորդ օրը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ներառված կառույցը կրակը փաստացի ամբողջությամբ ոչնչացրել էր:
Ճապոնիայի կառավարությունն  արդեն խոստացել է անհրաժեշտ ամեն ինչ անել այս պատմական հուշարձանի վերականգնման համար:
Սյուրի ամրոցը կառուցվել է XIV-XV դարերում, որի ճարտարապետության մեջ յուրահատուկ կերպով համադրվել է Չինաստանի և Ճապոնիայի ազդեցությունը, այն համարվում էր Օկինավայի յուրօրինակ մշակույթի խորհրդանիշը: 1945 թվականին համալիրն ամբողջությամբ ոչնչացել էր ամերիկյան դեսանտի և կղզու ճապոնական կայազորի միջեւ արյունահեղ մարտերի հետեւանքով: Դղյակը 1992 թվականին վերականգնվել էր հնագույն նախագծերին ճշգրիտ համապատասխանությամբ:

Жители Японии за неделю собрали $3,2 млн на восстановление сгоревшего замка Сюри
Жители Японии менее чем за неделю собрали 350 млн иен ($3,2 млн по текущему курсу) на восстановление замка Сюри в городе Наха на южном острове Окинава, который был практически полностью уничтожен пожаром на прошлой неделе. Об этом сообщило в среду японское общественное телевидение.
К настоящему моменту в общественном сборе средств приняли участие более 25 тыс. человек. Отмечается, что акция по сбору средств на восстановление началась 1 ноября - уже на следующий день после того, как разрушительный пожар вспыхнул в Сюри. Сооружение, занесенное в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, было практически полностью уничтожено огнем. Сгорели главный, северный и южный корпуса дворцового комплекса, служившего несколько веков резиденцией королей Рюкю, правивших на Окинаве до ее присоединения к Японии в 1879 году. В общей сложности семь зданий выгорели там на площади более 6 тыс. кв. м.
Правительство Японии во главе с премьер-министром Синдзо Абэ уже пообещало сделать все необходимое для восстановления этого исторического памятника.
Замок Сюри был возведен в XIV-XV веках, в его архитектуре уникально сочеталось влияние Китая и Японии, он считался символом самобытной культуры Окинавы. В 1945 году комплекс был полностью уничтожен в ходе ожесточенных боев между американским десантом и японским гарнизоном острова. В 1992 году замок восстановили в точном соответствии со старинными чертежами.