Աֆրիկայում Ֆրանսիան չեզոքացրել է ահաբեկիչների առաջնորդներից մեկին
Ֆրանսիական զինուժն Արևմտյան Աֆրիկայում  ոչնչացրել է  «Ալ Քաիդային» (Ռուսաստանում արգելված) հավատարիմ ահաբեկչական խմբավորումներից մեկի  առաջնորդին, հայտարարել է Ֆրանսիայի Պաշտպանության նախարար Ֆլորենս Փարլին:
«Հոկտեմբերի 9-ին Ֆրանսիան ոչնչացրել է Սահել շրջանում գործող  JNIM  Ջամահաթ Նուսրաթ ալ-Իսլամ վալ-Մուսլիմին) խմբավորման երկրորդ կարևորագույն առաջնորդին: Խմբավորումը կապված է «Ալ Քաիդայի» հետ », - գրել է Փարլին Twitter- ում:
Ֆրանսիան 2014 թվականի օգոստոսի 1-ից Աֆրիկայի Սահել շրջանում իրականացնում է «Բարհան» գործողությունը, որի նպատակն է տարածաշրջանի կայունացումը և ահաբեկչության դեմ պայքարը:

В Африке Франция ликвидировала одного из главарей террористов
Французские военные ликвидировали одного из главарей лояльной "Аль-Каиде" (запрещенная в России) террористической группировки, действующей в Западной Африке, заявила министр обороны Франции Флоранс Парли.
"Девятого октября Франция ликвидировала второго по важности лидера группировки JNIM ("Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин" - ред.) в регионе Сахель, связанной с "Аль-Каидой". Али Майчу был религиозным лидером, вербовщиком и организатором нескольких крупномасштабных терактов и сеял ненависть", - написала Парли в Twitter.
Франция проводит в африканском регионе Сахель операцию "Бархан" с 1 августа 2014 года, целью которой является стабилизация региона и борьба с терроризмом.