«Ժողովուրդ». Ռեստորանում դատավորների հավաքի սեղանին մեկ հարց է եղել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ նիր տեղեկություններով`օրերս մայրաքաղաքի «Տոսպիա» ռեստորանում հավաքվել են ՀՀ բոլոր դատարանների նախագահները: Խնդիրն այն է, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի և Բարձրագույն դատական խորհրդի ջրերը մի առվով չեն հոսում:
Վճռաբեկի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, փորձում է ապացուցել, որ ԲԴԽ-ն չի կարող իրենց ասել` ինչը ինչպես անել: Եվ, ահա, ռեստորանում դատավորների հավաքի սեղանին մեկ հարց է եղել` քննարկել Դատարանների նախագահների երբեմնի խորհրդի վերականգնման հնարավորությունը և ԲԴԽ-ին հակակշիռ ստեղծել:
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում հաստատել է` հավաքվել են, ինքն էլ է ներկա եղել ռեստորանային այդ հավաքին, ողջունել է նույնիսկ Խունդկարյանի նախաձեռնությունը: Բայց ասել է` ԲԴԽ-ն ու Վճռաբեկը հակամարտող կողմեր չեն:
«Ինքս եմ հորդորել, որ այն հարցերը, որ հուզում են դատարանների նախագահներին, ընդհանրացնեն, որպեսզի միասնական կարծիք ձևավորվի, այդ դեպքում ԲԴԽ-ն հաշվի կառնի, որ սա ձևավորված, քննարկված կարծիք է, այլ ոչ թե մեկ դատավորի», - ամփոփել է Ռ. Վարդազարյանը:

«Жоховурд»: На встрече судей обсуждался один вопрос
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что на днях председатели всех судов Армении собрались в ресторане «Тоспия». Проблема в разногласиях между Кассационным судом Армении и Высшим судебным советом.
По сведениям издания, глава Кассационного суда Ерванд Хундкарян пытался доказать, что Высший судебный совет не может указывать им, что и как делать. И на встрече судей в ресторане обсуждался только один вопрос – возможность восстановления Совета председателей судов и создания баланса с Высшим судебным советом.
В беседе с газетой «Жоховурд» председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян подтвердил, что судьи встречались, и он присутствовал на этой встрече, приветствовал даже инициативу Хундкаряна, однако сказал, что Высший судебный совет и Кассационный суд не являются противоборствующими сторонами.
«Я сам призвал, чтобы волнующие председателей судов вопросы были обобщены, чтобы сформировать единое мнение, в таком случае Высший судебный совет учтет, что это сформировавшееся и обсужденное мнение, а не мнение одного судьи», - сказал Рубен Вардазарян.