Մեքսիկայի նախագահը հրաժարվել է ընդունել հանցավորության դեմ պայքարում Թրամփի օգնությունը
Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսային բանակցությունների արդյունքներով հայտարարել է, որ Մեքսիկայում արդարադատությունը երկրի կառավարության գործն է:
«Նախագահ Թրամփի միջոցով ես հայտնել եմ իմ խորագույն ցավակցությունները Չիուաուայի և Սոնորայի սահմանին միջադեպի զոհերի հարազատներին և մտերիմներին: Նրան շնորհակալություն եմ հայտնել օգնելու պատրաստակամության համար և հայտնել, որ արդարադատությամբ զբաղվում են Մեքսիկայի կառավարության մարմինները»,- Twitter-ի իր էջում նշել է Լոպես Օբրադորը:
Մեքսիկայի նախագահն այսպիսով հրապարակայնորեն մերժել է նախագահ Թրամփի կողմից ԱՄՆ օգնության մասին 2 առաջարկը, որն ավելի վաղ հայտարարել էր հարևան երկրում կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարին անմիջապես միանալու մասին:
«Ժամանակն է, որ Մեքսիկան ԱՄՆ օգնությամբ պատերազմ հայտարարի թմրակարտելներին և դրանք երկրի երեսից ջնջի: Ձեր մեծագույն նախագահից միայն զանգի ենք սպասում», - Լոպես Օբրադորի հետ բանակցությունների նախօրեին Twitter-ում գրել էր Թրամփը:

Президент Мексики отказался принять помощь Трампа в борьбе с преступностью
Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор заявил по итогам телефонных переговоров с президентом США Дональдом Трампом, что правосудие в Мексике - дело правительства страны.
"Через президента Трампа я выразил мои глубочайшие соболезнования родным и близким жертв инцидента на границе Чиуауа и Сонора. Поблагодарил его за готовность помочь и сообщил, что правосудием занимаются органы правительства Мексики", - написал Лопес Обрадор в Twitter.
Таким образом, президент Мексики публично проигнорировал два предложения о помощи США со стороны президента Трампа, который ранее заявил о готовности немедленно включиться в борьбу с организованной преступностью в соседней стране.
"Время Мексике объявить при помощи США войну наркокартелям и стереть их с лица земли. Ждем лишь звонка от вашего великого президента!", - написал Трамп в Twitter накануне переговоров с Лопесом Обрадором.