«Փաստ». «Սուպերնախարարություններում» իսկական խառնաշփոթ է սկսվել
«Փաստ» թերթը գրում է, որ իր տեղեկություններով՝ կառավարության կազմում տեղի ունեցած փոփոխություններից ու նախարարությունների միավորումից հետո, այսպես կոչված, «սուպերնախարարություններում» իսկական խառնաշփոթ է սկսվել, քանի որ ոլորտի պատասխանատուներն ու նախարարությունների աշխատակիցները չեն կարողանում հասկանալ նախարարությունների ճյուղերի բուն ֆունկցիաները՝ ամեն ինչ խառնվել է իրար։ Նախ՝ նախարարները, որոնց ենթակայության տակ են հայտնվել նեղ «սպեցիֆիկա» ունեցող բնագավառներ, ընդհանրապես պատկերացում չունեն այնտեղ առկա խնդիրների և դրանց լուծման տարբերակների մասին։
Բացի այդ, համապատասխան ոլորտի պատասխանատու տեղակալներն իրենց հերթին չեն կարողանում լուծել հարցերը և նախարարին հանգամանալից բացատրել վիճակը։
Թերթն այս առիթով զրուցել է նաև սուպերնախարարություններից մեկի ստաժավոր մի աշխատակցի հետ, որը նշել է, թե տարբեր ոլորտների միաձուլումն իրականում զուտ ձևական բնույթ է կրում, քանի որ իրականում իրենց նախարարության ներսում դրանք շարունակում են կառավարվել առանձին-առանձին, ինչն իր հերթին հաճախ հանգեցնում է անհարմար վիճակների՝ ոլորտի փոխնախարարը մի բան է ասում, նախարարը՝ լրիվ հակառակը:

«Паст»: В суперминистерствах царит полный хаос
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что после структурных изменений в составе правительства и объединения министерств в так называемых «суперминистрествах» царит полный хаос. Ответственные за сферу лица и сотрудники министерств не могут понять суть функций отдельных отраслей министерств, все смешалось. Прежде всего, министры, в подчинении которых оказались сферы с узкой «спецификой», не имеют никакого представления о существующих там проблемах и вариантах их решения.
Кроме того, ответственные за соответствующую отрасль заместители не могут решить вопросы и детально объяснить ситуацию министру.
Издание в этой связи побеседовало с сотрудником одного из суперминистерств, который заявил, что объединение различных сфер на самом носит чисто формальный характер, поскольку в реальности министерства продолжают управляться по отдельности, что в свою очередь часто приводит к абсурдным ситуациям, когда замминистра сферы говорит одно, а министр абсолютно противоположное.