Եթե որևէ մեկին թվում է, որ մեզ պիտի վախեցնեն, սխալվում են. իրենք հանրության կողմից մերժված են ու մղված են լուսանցք. Նիկոլ Փաշինյան
07/11/2019 12:13
Մենք  շատ հստակ ուղերձ ենք հղում մեր հանրությանը՝ աղքատությունը հաղթահարելու այլ տարբերակ, քան աշխատանքն է, ուղղակի գոյություն չունի, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իհարկե, մեծ հաշվշով մենք պետք է աղքատության հաղթահարման առաջնային գործիք համարենք կրթությունը, որովհետև կրթությունն է, որ մարդուն աշխատանքի շուկայում, ինչես ընդունված է ասել, տալիս է մրցունակություն», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ պետք է հստակ արձանագրել՝ դիպլոմը դեռևս կրթություն չէ:
«Այս հարցի լուծումն է, որ պետք է լինի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գործունեության առաջանահերթությունը», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մարդուն կարելի է հաց տալ մեկ օր, երկու օր, մի շաբաթ, մի տարի, հինգ տարի, տասը տարի, բայց հետոն ի՞նչ է լինելու:
«Մենք պետք է մեր քաղաքացուն պատրաստենք, որ սեփական բարեկեցությունը հաստատելու միակ տարբերակը աշխատանքն է, ընդ որում, ուզում եմ հստակ ընդգծել՝ ազնիվ աշխատանքը, որովհետև հանցավոր գործունեությամբ զբաղվող որևէ մեկը Հայաստանում բարեկեցություն վաստակելու շանս պետք է չունենա», - ասաց Նիկոլ Փաշւինյանը:
Նա նշեց՝ բոլոր նրանք, ովքեր բարեկեցություն են վաստակել հանցավոր ճանապարհով, պետք է չկարողանան նման գործունեությամբ զբաղվել:
«Հայաստանում սակավամտության պայքար է տեղի ունենում՝ մարդկանց անընդհատ ինչ-որ անհեթեթ վախեր ներշնչելով, օգտվելով մարդկանց տեղեկացվածության պակասից, ինչ-որ կեղծ կարգախոսներ դնելով շրջանառության մեջ: Եթե որևէ մեկին թվում է, որ մեզ դրանով պիտի վախեցնեն, իրենք սխալվում են, որովհետև իրենք հանրության կողմից մերժված են ու մղված ենք լուսանցք ու այնտեղից  դուրս չեն գալու երբեք», - ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ասաց, թե պատկերացումը շարունակում է մնալ այն, որ պետք է լինեն ինչ-որ մարդիկ իշխանությանը կցված, որ անցնեն ու փողեր բաժանեն, բրինձ ու ձեթ բաժանեն:
«Էդ ձեթը բաժանվում էր ոչ թե մարդկանց աղքատությունը  բարելավելու համար, այլ՝ աղքատության մեջ պահելու համար, որ հաջորդ ընտրություններում այդ նույն մարդկանց ձեթով ու բրնձով տանեն ընտրատեղամաս ու քվեարկել տան, էս պատմությունն ավարտված է Հայաստանում», - ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, թե «բրաբուս քշողները» ֆինանսական աջակցություն պետք է չստանան:
«Կեղծ նպաստառուներով փողեր հանելու ու յուրացնելու պրակտիկան ամենակոշտ ու չոր հակազդեցության է արժանանալու», - ասաց վարչապետը:

Если кому-то кажется, что нас могут напугать, то они ошибаются, поскольку они отвергнуты обществом и оказались на задворках – Никол Пашинян
07/11/2019 12:58
«Мы направляем нашему обществу очень четкий месседж –иного пути преодоления бедности, чем труд, не существует», -  заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Конечно, по большому счету, мы должны считать первоочередным инструментом преодоления бедности образование, поскольку именно благодаря образованию человек становится конкурентоспособным на рынке труда», - сказал он.
Никол Пашинян подчеркнул, что нужно четко констатировать, что диплом не значит образование.
«Именно решение этого вопроса должно быть приоритетом деятельности министерства образования, науки, культуры и спорта», - отметил он.
По словам Никола Пашиняна, человеку можно дать хлеб один день, два дня, неделю, год, пять или десять лет, а что будет потом.
«Мы должны подготовить нашего гражданина к тому, что единственный вариант  достижение собственного благосостояния это труд, причем, хочу четко подчеркнуть – честный труд, поскольку кто-либо, занимающийся в Армении преступной деятельностью, не должен иметь шанс достичь благосостояния», - заявил Никол Пашинян.
Он отметил, что все те, кто достиг благосостояния преступным путем, не должны иметь возможности заниматься подобной деятельностью.
«В Армении идет борьба скудоумия – внушая людям какие-то нелепые страхи, пользуясь недостатком информированности людей, вводя в обращение какие-то ложные лозунги. Если кому-то кажется, что нас могут напугать этим, то они ошибаются, поскольку они отвергнуты обществом и оказались на задворках, откуда никогда и не выйдут», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр заявил, что все еще бытует представление, что должны быть какие-то прикрепленные к власти люди, которые приходят и раздают деньги, рис и растительное масло.
«Это растительное масло раздают не для того, чтобы преодолеть бедность, а для того, чтобы держать людей в бедности, чтобы на следующих выборах этих же людей с помощью этого растительного масла и риса привести на избирательные участки и заставить проголосовать. В Армении пришел конец этой истории», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что те, кто «водит Brabus», не должны получать финансового содействия.
«Практика присвоения денег за счет предоставления фальшивых пособий удостоится в Армении самого жесткого противодействия», - сказал премьер.