Թող բոլորը հիշեն՝ ոչ մի բան չի մոռացվում. ամեն ինչի համար պետք է պատասխան տրվի. Նիկոլ Փաշինյան
Տարեցների խնամքի, գիշերօթիկ հաստատությունների, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների խնամքի գործող այսօրվա համակարգերը հուսահատության համակարգեր են, կառավարաության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Քննադատությունները շատ ուշադիր պետք է լսենք, բայց նրանք, ովքեր պիտի ասեն՝ վայ, էս մեր աշխատատեղը կրճատում եք , էս ի՞նչ եք անում գիշերօթիկ հաստատության հետ, դա չի լսվելու, որովհետև նրանցից պատասխան ենք պահանջելու, թե այդ երեխաների, ծերերի նկատմամբ ի՞նչ խնամք է տեղի ունեցել», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հարց բարձրացրեց՝ ո՞նց եղավ, որ մի տարվա մեջ կենսաթոշակների ու նպաստների համակարգում 3-4 միլիարդ դրամ կարելի է խնայել:
«Բա ո՞ւր են եղել նախկին տարիներին այդ 3-4 միլիարդները, որովհետև ամբողջ համակարգը ծառայեցվել է մի բանի՝ հնարավորինս  հուսահատեցնել մարդկանց, նրանց հնարավորինս ծնկած վիճակի բերել», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց՝ թող բոլորը հիշեն՝ ոչ մի բան չի մոռացվում, ոչինչ չի մոռացվել:
«Ամեն ինչի համար պետք է պատասխան տրվի, ես չգիտեմ էդ պատասխանատվությունը կլինի քրեական, վարչական, քաղաքական, թե բարոյական, բայց պատասխանատվությունն անխուսափելի է», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն ավելացնելով, որ կարճ հաղորդագրություն է հղել՝ «դուխով շարունակեք»:

Никол Пашинян: Пусть все помнят – ничто не забывается и за все придется ответить
Действующая сегодня система домов для престарелых, интернатов для оставшихся без попечения родителей детей – это системы отчаяния, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Мы должны очень внимательно выслушать критику, но мы не будем слушать тех, кто говорит: ой, что вы делаете, сокращаете наши рабочие места, что творите с домами-интернатами, поскольку мы потребуем от них ответа – какой уход предоставлялся этим детям и пожилым людям», - сказал премьер.
Никол Пашинян спросил, как могло получится, что за один год удалось сэкономить 3-4 млрд. драмов в пенсионной системе и системе предоставления пособий.
«А где были эти 3-4 млрд. в прошлые годы? Вся система была поставлена на службу только одной цели – погрузить людей в отчаяние, поставить их на колени», - сказал он.
Премьер-министр отметил, путь все помнят, что ничто не забывается и ничто не забыто.
«За все придется ответить, я не знаю, будет ли эта ответственность уголовной, административной, политической или нравственной, но ответственность неизбежна», - сказал Никол Пашинян, добавив, что направил краткое сообщение: «продолжайте с духом».