Իրանը Ֆորդոյի օբյեկտում ուրանի հարստացման գործընթաց է սկսել
Իրանը Ֆորդոյի օբյեկտում ուրանի հարստացման գործընթաց է սկսել, հայտնել է երկրի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը:
«Ֆորդոյում վերսկսվել է ուրանի հարստացումն ու արտադրությունը», - ասված է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Նաև նշվում է, որ «բոլոր քայլերն իրականացվում են ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողության ներքո»:
Իրանը նոյեմբերի 6-ին ձեռնամուխ է եղել գազի մատակարարմանը Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտում տեղակայված ցենտրիֆուգներին, ինչը, փաստորեն, նշանակում Է Թեհրանի կողմից միջուկային գործարքի շրջանակում իր հանձնառությունների կրճատման չորրորդ փուլի սկիզբը:
2015 թվականին ստորագրված Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի համաձայն՝ Իրանը միջազգային դիտորդների հսկողության ներքո պետք Է արդիականացնի կայուն իզոտոպների արտադրության ձեռնարկությունը Ֆորդոյում:

Иран начал процесс обогащения урана на объекте в Фордо
Иран начал обогащение урана на объекте в Фордо. Об этом в четверг сообщила Организация по атомной энергии Исламской Республики.
"В Фордо возобновились обогащение и производство урана", - говорится в сообщении на официальном сайте организации. Также уточняется, что "все шаги осуществляются под наблюдением со стороны МАГАТЭ".
6 ноября Иран начал закачивать газ в центрифуги на ядерном объекте в Фордо, что фактически означает начало четвертого этапа сокращения Тегераном обязательств в рамках ядерной сделки.
Согласно подписанному в 2015 году Совместному всеобъемлющему плану действий, Иран должен модернизировать предприятие по производству стабильных изотопов в Фордо под контролем международных наблюдателей. Предполагалось, что реконструкция исключила бы возможность использования этого объекта в военных целях.