Boeing-ը ներկայացրել է «Starliner» տիեզերանավի վրա պարաշյուտի խափանման պատճառը
Երեք պարաշյուտներից մեկը Starliner օդաչուավոր տիեզերանավի վթարային փրկության համակարգի փորձարկման ժամանակ չի բացվել մարդկային գործոնի պատճառով, հայտնել է Boeing ընկերությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ փորձարկման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել երկուշաբթի Ուայթ-Սենդզ (ԱՄՆ-ի Նյու Մեքսիկոյի նահանգ) զինափորձարանում, Starliner օդաչուավոր տիեզերանավի վերադարձվող ապարատը վթարային փրկության համակարգի աշխատելուց հետո երկրի մակերեույթի վրա իջել էր երկու, այլ ոչ թե երեք պարաշյուտներով:
NASA-ն դա ընդունելի է համարել փորձարկման պարամետրերի եւ անձնակազմի անվտանգության համար, իսկ Boeing ընկերությունը հայտնել էր բացվելիս չնախատեսված իրադրության մասին, բայց դա չի համարել պարաշյուտի խափանում:
«Մանրամասն նկարահանումների անալիզի եւ պարաշյուտի զննման շնորհիվ Starliner-ի թիմն արագորեն որոշել է երեք պարաշյուտներից մեկի չբացվելու պատճառը՝ ձգովի և հիմնական պարաշյուտների միջև ֆիքսված միացման բացակայությունը», - ասված է Twitter-ում զետեղված Boeing-ի հաղորդագրության մեջ:

Boeing объяснила отказ парашюта на космическом корабле Starliner
Один из трех парашютов не раскрылся при испытании системы аварийного спасения пилотируемого космического корабля Starliner из-за человеческого фактора, сообщила компания Boeing.
Ранее сообщалось, что при испытании, которое прошло 4 ноября на полигоне Уайт-Сэндз (американский штат Нью-Мексико), возвращаемый аппарат корабля Starliner после срабатывания системы аварийного спасения спускался на земную поверхность на двух, а не на трех парашютах. НАСА назвало это приемлемым для испытательных параметров и безопасности экипажа, а компания Boeing сообщила о нештатной ситуации при раскрытии, но не посчитала это отказом парашюта.
"Благодаря анализу детальных снимков и осмотру парашюта команда Starliner быстро определила причину нераскрытия одного из трех парашютов - отсутствие зафиксированного соединения между вытяжным и основным парашютом на третьем парашюте", - говорится в сообщении Boeing в Twitter.
Как сообщил вице-президент Boeing Джон Малхолланд, слова которого приводит американский специализированный сайт Spacenews, механизм, соединяющий вытяжной и основной парашюты, был неправильно подготовлен, в результате чего вытяжной парашют не смог вытащить основной.