Ձեր պահանջներից ու գնահատականներից ոչ մեկը չեմ կիսում. Փաշինյանը՝ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող երիտասարդներին (Տեսանյութ)
08/11/2019 14:15
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կիսում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջը:
«Ձեր պահանջներից ու գնահատականներից ոչ մեկը չեմ կիսում», - ասաց Փաշինյանը՝ ԿԳՄՍ նախարարության դիմաց ՀՅԴ երիտասարդներին, ովքեր գիշերել էին նախարարության շենքի մոտ՝ պահանջելով նախարարի հրաժարականը:
Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե կոնկրետ ինչ թեզերից են բողոքում երիտասարդները՝ նշելով, որ կրթության ոլորտում կատարվող փոփոխությունները ոչ թե նախարարությունը, այլ կառավարությունն է իրականացնում:
«Ինչի որ թալանչի լիներ, ընդունելության քննություններին փող առներ, ոչ մեկ դեմ չէր լինի, չէ՞: Արայիկ Հարությունյանը չի իրականացնում ՀՀ կրթական քաղաքականությունը, այն իրականցնում է կառավարությունը, և ես երեկ կառավարության նիստում այդ թեմային անդրադարձել եմ», - ասաց Փաշինյանը:
Ցուցարարները դժգոհեցին նաև նախարարի՝ դաշնակցականներին ուղղված արտահայտություններից, Փաշինյանն էլ ասաց, որ չի կարծում, թե նախարարը նման վիրավորական արտահայտություններ արած լինի:
Հիշեցնենք, երեկ նախարարը ասել էր, որ այն անդաստիարակ պահվածքը, որ դրսևորում է Դաշնակցությունը, պատիվ չի բերում մեր ամենահին կուսակցություններից մեկին։
«Խիստ կասկածում եմ, որ այսպես ասած լինի: Չի կարող այդպիսի գնահատական լինել», - ասաց Փաշինյանը:
«Պարոն վարչապետ, մենք մինչև վերջ պայքարելու ենք, որ ինքը հրաժարական տա: Ժամ առաջ ազատվեք, որ ձեր վրա էլ չգա: Դիմադրեք, պարոն վարչապետ», - ասաց ցուցարարներից մեկը:

Armenia’s PM talks with ARF-D youth representatives, says about not sharing any of their demands and assessments
08/11/2019 14:34
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan does not share the demand of the ARF-D youth wing representatives who are protesting in front of Education, Science, Culture and Sport Ministry demanding resignation of the minister Arayik Harutyunyan.
“I do not share either of your demands and assessments,” Pashinyan told the young people who spent the night in front of the building of the ministry.
Pashinyan asked what exactly the young people are dissatisfied with as the changes in the education sector are approved by the government and not only ministry.
“If he was a robber, took money for entrance exams, no one would have been against him, right? Arayik Harutyunyan is not carrying out the country’s education policy, it is being done by the government and I have referred to the issue yesterday,” Pashinyan said.
The protesters said they will fight till the end, till the minister resigns.
“Mr Prime Minister we will fight till the end, till his resignation. Free him, for this wave not to touch you too,” one of the protesters said.