Ձեր պահանջներից ու գնահատականներից ոչ մեկը չեմ կիսում. Փաշինյանը՝ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող երիտասարդներին (Տեսանյութ)
08/11/2019 14:15
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կիսում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջը:
«Ձեր պահանջներից ու գնահատականներից ոչ մեկը չեմ կիսում», - ասաց Փաշինյանը՝ ԿԳՄՍ նախարարության դիմաց ՀՅԴ երիտասարդներին, ովքեր գիշերել էին նախարարության շենքի մոտ՝ պահանջելով նախարարի հրաժարականը:
Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե կոնկրետ ինչ թեզերից են բողոքում երիտասարդները՝ նշելով, որ կրթության ոլորտում կատարվող փոփոխությունները ոչ թե նախարարությունը, այլ կառավարությունն է իրականացնում:
«Ինչի որ թալանչի լիներ, ընդունելության քննություններին փող առներ, ոչ մեկ դեմ չէր լինի, չէ՞: Արայիկ Հարությունյանը չի իրականացնում ՀՀ կրթական քաղաքականությունը, այն իրականցնում է կառավարությունը, և ես երեկ կառավարության նիստում այդ թեմային անդրադարձել եմ», - ասաց Փաշինյանը:
Ցուցարարները դժգոհեցին նաև նախարարի՝ դաշնակցականներին ուղղված արտահայտություններից, Փաշինյանն էլ ասաց, որ չի կարծում, թե նախարարը նման վիրավորական արտահայտություններ արած լինի:
Հիշեցնենք, երեկ նախարարը ասել էր, որ այն անդաստիարակ պահվածքը, որ դրսևորում է Դաշնակցությունը, պատիվ չի բերում մեր ամենահին կուսակցություններից մեկին։
«Խիստ կասկածում եմ, որ այսպես ասած լինի: Չի կարող այդպիսի գնահատական լինել», - ասաց Փաշինյանը:
«Պարոն վարչապետ, մենք մինչև վերջ պայքարելու ենք, որ ինքը հրաժարական տա: Ժամ առաջ ազատվեք, որ ձեր վրա էլ չգա: Դիմադրեք, պարոն վարչապետ», - ասաց ցուցարարներից մեկը:

Я не согласен с вашими требованиями и оценками – Никол Пашинян об отставке Араика Арутюняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не разделяет требование об отставке министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна.
«Я не разделяю ни одно из ваших требований и оценок», - заявил сегодня Никол Пашинян перед зданием министерства образования, науки, культуры и спорта представителям молодежного крыла АРФ «Дашнакцутюн», которые провели здесь ночь, требуя отставки Араика Арутюняна.
Никол Пашинян поинтересовался, какими конкретно тезисами недовольны студенты, отметив, что реализуемые в сфере образования реформы проводит правительство, а не министерство.
«Если бы он грабил, врал бы взятки во время вступительных экзаменов, ведь никто не был бы против? Образовательную политику осуществляет не Араик Арутюнян, а правительство и я вчера обратился к этой теме на заседании правительства», - сказал Никол Пашинян.
Участники акции протеста выразили недовольство озвученными в адрес АРФД высказываниями, однако Никол Пашинян заявил в ответ, что не считает заявления министра оскорбительными.
Напомним, вчера министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян заявил, что то невоспитанное поведение, которое проявляет «Дашнакцутюн», вовсе не делает чести одной из старейших армянских партий.
«Очень сомневаюсь, что он сказал такое. Не может быть такой оценки», - заявил Никол Пашинян.
«Господин премьер, мы до конца будем бороться, чтобы он подал в отставку. Избавьтесь от него как можно раньше, чтобы это не отразилось на вас. Сопротивляйтесь, господин премьер-министр», - сказал один из участников акции протеста.