«Աղքատ գյուղում կա համայնքի ղեկավար, որը տեղի ֆեոդալն է». Քննարկվում է բոլոր համայնքների ղեկավարների համար հայտարարագրերը պարտադիր դարձնելու նախագիծը
08/11/2019 11:24
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվում է ընդհանուր հայտարարագրման ինստիտուտի անցում կատարելու հարցը:
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծով առաջարկվում է անկախ համայնքի բնակչության թվից, հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն դնել ՀՀ բոլոր համայնքների ղեկավարների համար։ Փոփոխությունների առաջարը ներկայացրել է Լուսավոր Հայաստան խմբակցությունը:
Նախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2020 թվականի հունվարի 1-ից:
«Փոքր համայնքներում, որտեղ մանկապարտեզ չկա, սոցիալապես շատ անապահով համայնքներում, պարզվում է համայնքի ղեկավարները պաշտոնավարման ընթացքում հսկայական գույք են կուտաել հարսի, զոքանիչ և այլ փոխկապակցված անձանց անունով: Ստացվում է, որ աղքատ գյուղում կա համայնքի ղեկավար, որը տեղի ֆեոդալն է», - ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը:
Հանձնաժողովում նախագիծը դրական եզրակացության արժանացավ քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկվելու համար:

Poor village head appears to be local feudal: all community heads to be required to submit declaration
08/11/2019 12:01
NA’s State-Legal Affairs Standing Committee is discussing the issue of passing to common registration institute.
With the amendments to the law in Public Service it is proposed to require declaration from all the heads of communities irrespective of the number of population of the community.
The amendment has been proposed by Bright Armenia faction.
It will enter into force from January 1, 2020.
“In small communities where there are no kinder-gartens and in socially insecure communities it appears that the heads of communities acquired huge property on behalf of their mothers-in-law, daughters-in-law and other related people. It appears that in a poor village we have a head who is local feudal,” My Step faction lawmaker Vahagn Hovakimyan said.
The bill received positive conclusion at the committee and will be included on the agenda of the four-day sessions.