Սփյուռքի դաշնակները մեզ կհորդորեն ավելի վճառական և արմատական լինել. Աշոտ Սիմոնյան
Երբ ԿԳՄՍ նախարարը Դաշնակցության սփյուռքի կառույցներին կոչ է անում գալ և տեր կանգնել հայաստանյան դաշնակցականներին, վստահաբար կարող ենք ասել՝ եթե սփյուռքի կառույցի ղեկավարներն ավելի մոտիկից ծանոթանան Հարությունյանի ապազգային գործունեությանը, մեզ կհորդորեն ավելի վճառական և արմատական լինել՝ նախարարին և նրա նման մարդկանց դուրս մղելու պետական կառավարման համակարգից, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամ Աշոտ Մինասյանը։
«Ավելորդ եմ համարում խոսել դրսի և ներսի դաշնակցականների գաղափարական կամ կառավարության հանդեպ վերաբերմունքից։ Դաշնակցությունն իր գաղափական առանցքով միասնական է», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ գործադիր մարմնի նիստից հետ, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ կրթության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ասել էր.
«Ուզում եմ դիմել ոչ հայաստանցի դաշնակներին, նրանց ղեկավարությանը, որպեսզի տեր կանգնեն իրենց կուսակցությանը։ Այն անդաստիարակ պահվածքը, որ դրսևորում է Դաշնակցությունը, պատիվ չի բերում մեր ամենահին կուսակցություններից մեկին»։

Зарубежные дашнаки призовут нас быть более решительными и радикальными – Ашот Симонян
«Когда министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян призывает структуры АРФД в Диаспоре прийти и заняться дашнаками в Армении, можем с уверенностью сказать, что если руководители зарубежных структур ближе ознакомятся с с антинациональной деятельностью Арутюняна, то призовут нас быть более решительным и радикальным, чтобы вывести министра и подобных ему людей из системы государственного управления», - заявил сегодня журналистам член Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ашот Симонян.
«Считаю лишним обращаться к идеологии здешних или зарубежных структур АРФ «Дашнакцутюн» или их отношению к правительству. "Дашнакцутюн" едина в своей идеологии», - сказал он.
Напомним, вчера министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян заявил журналистам после заседания правительства:
«В первую очередь, хочу обратиться к  дашнакам за пределами Армении, к их руководству, чтобы они занялись партией, поскольку то невоспитанное поведение, которое проявляет "Дашнакцутюн", вовсе не делает чести одной из самых старейших наших партий. Думаю, что "Дашнакцутюн", особенно после прошлогодних событий, должна была вести себя иначе – в первую очередь понять, почему была отвергнута обществом и, второе – сменить руководство».