Բոլիվիայի նախագահը հայտարարել է երկրում պետական հեղաշրջման փորձի մասին
Բոլիվիայում ժողովրդավարական կարգը սպառնալիքի տակ է՝ երկրում պետական հեղաշրջում իրականացնելու փորձերի պատճառով, հայտարարել է երկրի նախագահ Էվո Մորալեսն այն բանից հետո, երբ որոշ ոստիկաններ միացել են իր վերընտրվելու դեմ բողոքի ցույցերին:
«Եղբայրներ և քույրեր, մեր ժողովրդավարությունը սպառնալիքի տակ է պետական հեղաշրջման պատճառով, որն անցկացնում են բռնության պատրաստ խմբերը, որոնք հարձակվում են սահմանադրական կարգի վրա», - գրել է նա իր Twitter-ի իր էջում:
Նախագահը կոչ է արել «խաղաղ միջոցներով պաշտպանել ժողովրդավարությունն ու սահմանադրությունը՝ խաղաղության և մարդկային կյանքերի պահպանման համար»:
Ավելի վաղ բոլիվիական թերթերը հայտնել էին, որ Սանտա Կրուս, Կոչաբամբա քաղաքներում և երկրի մայրաքաղաք Սուկրեում ոստիկանական մի քանի ստորաբաժանումներ միացել էին Մորալեսի վերընտրվելու դեմ բողոքի ցույցերին:
Երկրի պաշտպանության նախարար Խավյեր Սավալետան ընդունել էր, որ «որոշ ոստիկաններ խռովություն են բարձրացրել», բայց հայտարարել էր, որ իրավապահ մարմիններն, ընդհանուր առմամբ, շարունակում են կատարել իրենց պարտականությունները:

Президент Боливии заявил о попытке госпереворота
Демократический строй в Боливии находится под угрозой из-за попыток совершить в стране государственный переворот. Такое мнение высказал в пятницу президент республики Эво Моралес после того, как некоторые полицейские присоединились к протестам против его переизбрания.
"Братья и сестры, наша демократия находится под угрозой из-за государственного переворота, который проводят готовые к насилию группы, которые покушаются на конституционный строй", - написал он в Twitter.
Он также призвал "народ мирно защищать демократию и конституцию для сохранения мира и человеческих жизней".
Ранее боливийские газеты сообщили, что несколько полицейских подразделений в городах Санта-Крус, Кочабамба и столице страны Сукре присоединились к акциям протеста против переизбрания Моралеса. Министр обороны Хавьер Савалета признал, что "некоторые полицейские устроили мятеж", но заявил, что правоохранительные органы в целом продолжают выполнять свои обязанности.