Հայ-թուրքական տարաձայնությունների շուտափույթ կարգավորումը կնպաստի Անդրկովկասում ընդհանուր քաղաքական մթնոլորտի բարելավմանը. Լավրով
09/11/2019 13:21
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն առաջին հերթին Երևանի և Անկարայի երկկողմ օրակարգի հարց է, ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հայկական «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Ցավոք, այս փուլում մեր գործընկերները դեռևս չեն կարողանում հասնել դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնմանը: Հուսով ենք, որ Հայաստանը և Թուրքիան կշարունակեն աշխատել այդ ուղղությամբ: Մենք հավատում ենք, որ նման հնարավորությունները պահպանվում են», - ասել է Լավրովը:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանն իր հերթին պատրաստ է կողմերին ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն:
«Ավելին՝ հայ-թուրքական առկա տարաձայնությունների արագ կարգավորումը կնպաստի Անդրկովկասում ընդհանուր քաղաքական մթնոլորտի բարելավմանը, այնտեղ անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը», - ասել է Լավրովը:

Regulation of Armenian-Turkish relations to contribute to healing the general political atmosphere in Caucasus: Russian FM
The regulation of Armenian-Turkish relations is first of all the issue of bilateral agenda of Yerevan and Ankara, Russian foreign minister Sergey Lavrov told Armenian Mediamax.
“Unfortunately, at the current phase our partners do not succeed to restore the diplomatic relations. We hope Armenia and Turkey will continue working in that direction. We think such opportunities still exist,” Lavrov said.
According to him, Russia is ready to provide necessary support to the parties.
“All the more, the soonest regulation of existing Armenian-Turkish disputes would have contributed to the healing of the general political atmosphere in the Caucasus, fostering security and stability there,” Lavrov said.