Հայ-թուրքական տարաձայնությունների շուտափույթ կարգավորումը կնպաստի Անդրկովկասում ընդհանուր քաղաքական մթնոլորտի բարելավմանը. Լավրով
09/11/2019 13:21
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն առաջին հերթին Երևանի և Անկարայի երկկողմ օրակարգի հարց է, ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հայկական «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Ցավոք, այս փուլում մեր գործընկերները դեռևս չեն կարողանում հասնել դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնմանը: Հուսով ենք, որ Հայաստանը և Թուրքիան կշարունակեն աշխատել այդ ուղղությամբ: Մենք հավատում ենք, որ նման հնարավորությունները պահպանվում են», - ասել է Լավրովը:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանն իր հերթին պատրաստ է կողմերին ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն:
«Ավելին՝ հայ-թուրքական առկա տարաձայնությունների արագ կարգավորումը կնպաստի Անդրկովկասում ընդհանուր քաղաքական մթնոլորտի բարելավմանը, այնտեղ անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը», - ասել է Լավրովը:

Скорейшее урегулирование армяно-турецких разногласий послужило бы оздоровлению общей политической атмосферы в Закавказье – глава МИД РФ
09/11/2019 13:22
Нормализация армяно-турецких связей – вопрос, прежде всего, двусторонней повестки дня Еревана и Анкары, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью армянскому агентству «Медиамакс».
«К сожалению, на данном этапе нашим партнерам пока не удается выйти на восстановление дипотношений. Рассчитываем, что Армения и Турция продолжат
работать в этом направлении. Полагаем, что такие возможности сохраняются», - сказал Лавров.
По его словам, со своей стороны Россия готова оказывать сторонам необходимое содействие.
«Тем более, что скорейшее урегулирование имеющихся армяно-турецких разногласий послужило бы оздоровлению общей политической атмосферы в Закавказье, укреплению там безопасности и стабильности», - отметил Лавров.