«Հրապարակ». Վճռաբեկ և Սահմանադրական դատարանները, հնարավոր է, միավորվեն
«Սահմանադրական դատարանի փակուղի մտած հարցի լուծման  ճանապարհին չի բացառվում, որ իշխանությունն օրակարգ բերի Վճռաբեկ և Սահմանադրական դատարանները միավորելու օրենսդրական նախագիծ։ Միավորման արդյունքում նախատեսվում է ունենալ Գերագույն դատարան, ինչպիսին որ ԱՄՆ-ում է, որը կիրականացնի և՛ ՍԴ-ի, և՛ Վճռաբեկի գործառույթները։ Արդեն իսկ հաշվարկներ են արել։
ՔՊ մեր աղբյուրը փոխանցեց, որ ՍԴ-ն ամսական կտրվածքով, միջինացված հաշվարկով, ընդամենը 60 հայց է քննում, ուսումնասիրել են վերջին մի քանի տարիների վիճակագրությունը ու հաշվարկել, որ միլիոնի հասնող աշխատավարձեր ստացող դատավորներից կազմված դատարանն այս տարբերակով օպտիմալացնելու արդյունքում կարող են ամսական բոլոր թոշակառուների թոշակները բարձրացնել առնվազն 100 դրամով, ինչը կարող է դառնալ այս քայլի պոպուլիստական բացատրությունը, որը կներկայացնեն հանրությանը։
Սակայն սա հնարավոր է միայն սահմանադրական փոփոխություններով։ Այսինքն՝ նախագծին պետք է հավանություն տա Սահմանադրական դատարանը։ Թե ինչպես են շրջանցելու այդ «արգելքը», մեր աղբյուրն ասաց, որ դրա ձևն էլ են գտել և առաջիկայում օրենսդրական որոշակի փոփոխություններով կօգտվեն գործող Սահմանադրության սողանցքներից։ Թե ինչի մասին է խոսքը, կփորձենք պարզել առաջիկայում»:

«Грапарак»: Конституционный и Кассационные суды, возможно, будут объединены
Газета «Грапарак» пишет, что на пути решения вопроса Конституционного суда власти оказались в тупике и могут внести в повестку законодательный проект об объединении Конституционного и Кассационного судов.
В результате объединения предусматривается создать как в США Верховный суд, который будет осуществлять функции и КС, и Кассационного суда. Расчеты уже сделаны.
«Как сообщил на источник в партии «Гражданский договор», КС рассматривает в месяц в среднем 60 исков. Изучили статистику за последние несколько лет и рассчитали, что в результате оптимизации суда, который состоит из получающих зарплату примерно до миллиона драмов судей, можно повысить пенсии всех пенсионеров как минимум на 100 драмов. Это может стать популистским объяснением шага, который будет представлен обществу.
Однако достичь этого можно только путем конституционных изменений. То есть, проект должен одобрить Конституционный суд. На вопрос, как собираются обойти этот «запрет», наш источник ответил, что нашли также способ для этого и в ближайшее время воспользуются трещиной в действующей Конституции. Мы в ближайшее время попытаемся выяснить, о чем идет речь», - пишет газета.