Անընդունելի են Մեծ Հայրենականի մասին ճշմարտությունը խեղաթյուրող ջանքերը. Զոհրաբ Մնացականյան
Մայիսի 9-ը մեր ընդհանուր տոնն է, մեր ընդհանուր հիշողությունը՝ ինչպես ենք  ուս ուսի պայքարել և հաստատակամ քայլել դեպի հաղթանակ, այսօր ասաց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանը ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացման ժամանակ։
«Այս հաղթանակը նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների, ինչպես նաև հակահիտլերյան կոալիցիայի ընդհանուր ձեռքբերումն է: Սա ամաշխարհային տոն է, քանի որ Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմը մարդկության ապագայի համար  պայքար էր», - նշեց նա։
Մնացականյանն ընդգծեց, որ առավել քան անընդունելի են ջանքերը, որոնցով ոմանք փորձում են խեղաթյուրել պատմությունը և Մեծ Հայրենականի մասին ճշմարտությունը։

Неприемлемы усилия исказить историю и правду о Великой Отечественной войне – глава МИД Армении
9 мая - наш общий праздник, общая память о том, вместе сражались и двигались к победе, заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на открытии выставки в Национальной галерее Армении, посвященной 75-летию Победы в Великой Отечественной войне. В мероприятии участвовал также министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Это общее достижение всех народов бывшего СССР и антигитлеровской коалиции. Это всемирный праздник, поскольку вторая мировая война была борьбой за будущее человечества. Память о погибших героях не позволяет забыть правду о Великой Отечественной войне, в которой благодаря единству, сплоченности и братству народов стало возможным победить фашизм», - заявил Мнацаканян.
«Сегодня более чем неприемлемы усилия тех, кто пытается исказить историю и правду о войне», - заявил он.