Խոշոր իրադարձություն PR-ի ոլորտում. հայկական АPRA-ն ու IPRA գլոբալ ցանցը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
11/11/2019 13:18
«Հասարակայնության հետ կապերի միջազգային ասոցիացիան» (IPRA) և «Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան» (APRA) համագործակցության հուշագիր են ստորագրել:
Երկու կազմակերպությունների տարածած համատեղ հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք, որ ըստ համաձայնագրի, ի թիվս այլ գործողությունների, կազմակերպությունները միմյանց հետ փոխանակելու են այնպիսի նյութեր, ինչպիսին են, օրինակ, IPRA-ի «Thought Leadership» խորագրով էսսեները և PR մասնագիտության զարգացմանն օժանդակող այլ կիրառական գիտելիքներ։
«Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի» (APRA) նախագահ Արա Սաղաթելյանն իր խոսում նշել է, որ IPRA-ի անդամ դառնալը հնարավորություն կընձեռի APRA-ին լինել համաշխարհային ընտանիքի մի մասնիկը և համադրել մեր երկրի փորձառությունը միջազգային տենդենցներին:
«Ավելորդ է ասել, թե որքան կարևոր ենք համարում այս համագործակցությունն ու ակնկալում ենք որ այն կլինի փոխշահավետ։  Լինելով PR մասնագետների առաջին ասոցիացիան Հայաստանում՝ APRA-ն միավորում է կազմակերպությունների և անհատների, որոնք աշխատում են պետական կառույցներում, մասնավոր հատվածում և հասարակական կազմակերպություններում։ Մեր նպատակն է կերտել ամուր, ազատ և ժողովրդավար Հայաստան՝ հաղորդակցության և ազատ երկխոսության միջոցով», - ասել է Սաղաթելյանը:
IPRA նախագահ Սվետլանա Ստավրևան էլ կարևորել է երկու կազմակերպությունների միջև համագործակցության մեկնարկը՝ նշելով. «IPRA-ն համագործակցում է հասարակայնության հետ կապերով զբաղվող ազգային ասոցիացիաների հետ՝ միավորելով աշխարհում PR ոլորտում մասնագիտացած առաջատարներին ու պրոֆեսիոնալներին: Մեր և АPRA-ի միջև կնքված համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս PR-ի ասպարեզում հայերի ստեղծարար ներուժը գործածել միջազգային հարթակներում և հավակնել մեր Golden World Awards մրցանակին»:
Հավելենք, որ ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված IPRA-ն հանրային կապերի մասնագետների առաջատար գլոբալ ցանց է: Այն PR-ի ոլորտում ավելի քան 60 տարվա փորձ ունեցող կազմակերպություն է, որը ներկայացված է ամբողջ աշխարհում, որտեղ գործունեություն են ծավալում հասարակայնության հետ կապերի մասնագետներ:
Իսկ APRA-ն՝ «Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան», հիմնադրվել է 2003 թվականին՝ տեղեկատվության և հաղորդակցության ոլորտի մի խումբ պրոֆեսիոնալների կողմից: Կազմակերպության նպատակն է աջակցել Հայաստանում կայուն ժողովրդավարական հասարակության ձևավորմանն ու զարգացմանը՝ բաց երկխոսության ավանդույթներ և հրապարակային հաղորդակցության մշակույթ ձևավորելու միջոցով: Ներկայումս APRA- ն միավորում է ավելի քան 60 մասնագետի:

The International Public Relations Association (IPRA) and the Armenian Public Relations Association (APRA) signed cooperation agreement.
The joint press release issued by the two associations states that under the signed agreement, among a number of actions to be jointly implemented, the organizations will also exchange materials such as IPRA’s “Thought Leadership” essays and know-how to help with the development of the PR profession.
President of APRA Ara Saghatelyan said in his speech that becoming member of IPRA will give APRA an opportunity to be part of global family and compare the experience of our country with international tendencies.
“No need to say how excited we are for this opportunity and how much we are looking forward to a fruitful cooperation. Being the first association of PR professionals in Armenia, APRA unites organizations and individuals working in state structures, private sector and NGOs. Our goal is to build a strong, open and democratic Armenia through communication and open dialogue,” Saghatelyan said.
President of IPRA Svetlana Stavreva, in her turn, emphasized the importance of the launch of cooperation between the two organizations.
“IPRA is working with national PR Associations connecting communications professionals from all over the world into an ecosystem that addresses some of the most complex challenges in the PR industry. Our cooperation agreement with APRA presents an opportunity for Armenian PR talent to tap world-class PR know-how, and to collaborate with our Golden World Awards competition.”
IPRA, the International Public Relations Association, is the leading global network for public relations professionals. IPRA is the organizer of the annual Golden World Awards for excellence – PR's global awards scheme.  With 60 years of experience, IPRA, recognized by the United Nations, is now present throughout the world wherever public relations are practiced.
APRA was established in 2003 by a group of information and communication professionals, working in Government agencies, NGOs and business organizations. The Association’s primary goal is establishing effective communication mechanisms in Armenian society to provide equal opportunities to set up stable information flows between all relevant parties. To achieve its goal APRA promotes dialogue between participants and helps create public awareness of this dialogue. APRA contributes to PR education and standard setting in PR practice. Currently APRA unites more than 60 professionals.