Խոշոր իրադարձություն PR-ի ոլորտում. հայկական АPRA-ն ու IPRA գլոբալ ցանցը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
11/11/2019 13:18
«Հասարակայնության հետ կապերի միջազգային ասոցիացիան» (IPRA) և «Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան» (APRA) համագործակցության հուշագիր են ստորագրել:
Երկու կազմակերպությունների տարածած համատեղ հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք, որ ըստ համաձայնագրի, ի թիվս այլ գործողությունների, կազմակերպությունները միմյանց հետ փոխանակելու են այնպիսի նյութեր, ինչպիսին են, օրինակ, IPRA-ի «Thought Leadership» խորագրով էսսեները և PR մասնագիտության զարգացմանն օժանդակող այլ կիրառական գիտելիքներ։
«Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի» (APRA) նախագահ Արա Սաղաթելյանն իր խոսում նշել է, որ IPRA-ի անդամ դառնալը հնարավորություն կընձեռի APRA-ին լինել համաշխարհային ընտանիքի մի մասնիկը և համադրել մեր երկրի փորձառությունը միջազգային տենդենցներին:
«Ավելորդ է ասել, թե որքան կարևոր ենք համարում այս համագործակցությունն ու ակնկալում ենք որ այն կլինի փոխշահավետ։  Լինելով PR մասնագետների առաջին ասոցիացիան Հայաստանում՝ APRA-ն միավորում է կազմակերպությունների և անհատների, որոնք աշխատում են պետական կառույցներում, մասնավոր հատվածում և հասարակական կազմակերպություններում։ Մեր նպատակն է կերտել ամուր, ազատ և ժողովրդավար Հայաստան՝ հաղորդակցության և ազատ երկխոսության միջոցով», - ասել է Սաղաթելյանը:
IPRA նախագահ Սվետլանա Ստավրևան էլ կարևորել է երկու կազմակերպությունների միջև համագործակցության մեկնարկը՝ նշելով. «IPRA-ն համագործակցում է հասարակայնության հետ կապերով զբաղվող ազգային ասոցիացիաների հետ՝ միավորելով աշխարհում PR ոլորտում մասնագիտացած առաջատարներին ու պրոֆեսիոնալներին: Մեր և АPRA-ի միջև կնքված համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս PR-ի ասպարեզում հայերի ստեղծարար ներուժը գործածել միջազգային հարթակներում և հավակնել մեր Golden World Awards մրցանակին»:
Հավելենք, որ ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված IPRA-ն հանրային կապերի մասնագետների առաջատար գլոբալ ցանց է: Այն PR-ի ոլորտում ավելի քան 60 տարվա փորձ ունեցող կազմակերպություն է, որը ներկայացված է ամբողջ աշխարհում, որտեղ գործունեություն են ծավալում հասարակայնության հետ կապերի մասնագետներ:
Իսկ APRA-ն՝ «Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան», հիմնադրվել է 2003 թվականին՝ տեղեկատվության և հաղորդակցության ոլորտի մի խումբ պրոֆեսիոնալների կողմից: Կազմակերպության նպատակն է աջակցել Հայաստանում կայուն ժողովրդավարական հասարակության ձևավորմանն ու զարգացմանը՝ բաց երկխոսության ավանդույթներ և հրապարակային հաղորդակցության մշակույթ ձևավորելու միջոցով: Ներկայումս APRA- ն միավորում է ավելի քան 60 մասնագետի:

Крупное событие в сфере PR: армянская APRA и глобальная сеть IPRA подписали меморандум о сотрудничестве
11/11/2019 14:34
Международная ассоциация по связям с общественностью (IPRA) и Армянская ассоциация по связям с общественностью – APRA – подписали меморандум о сотрудничестве.
Согласно распространенному IPRA и APRA совместному заявлению, в соответствии с меморандумом, в числе прочего, организации будут обмениваться такими материалами, как например, эссе IPRA на тему «Thought Leadership» и другими прикладными знаниями, способствующими развитию специальности в области PR.
Президент Армянской ассоциации по связям с общественностью (APRA) Ара Сагателян в своем слове отметил в частности, что вступление в IPRA позволит APRA стать частью всемирной семьи и совмещать опыт нашей страны с международными тенденциями.
«Излишне говорить, насколько важным мы считаем это сотрудничество, и рассчитываем, что оно будет взаимовыгодным. Будучи первой ассоциацией PR-специалистов в Армении, APRA объединяет организации и частных лиц, работающих в государственных структурах, в частном секторе и общественных организациях. Наша миссия – построить сильную, свободную и демократическую Армению – посредством коммуникации и свободного диалога», - сказал Ара Сагателян.
Президент Международной ассоциации по связям с общественностью (IPRA) Светлана Ставрева придала важность старту сотрудничества между двумя организациями.
«IPRA сотрудничает с национальными ассоциациями по связям с общественностью, объединяя ведущих специалистов профессионалов в области PR по всему миру. Заключенное между IPRA и APRA соглашение о сотрудничестве предоставляет возможность использовать творческий потенциал армян в области PR на международных платформах и претендовать на премию IPRA Golden World Awards (GWA)», – сказала Светлана Ставрева.
Признанная ООН Международная ассоциация по связям с общественностью (IPRA) является ведущей глобальной сетью специалистов по связям с общественностью. Обладая 60-летним опытом работы, IPRA в настоящее время представлена во всем мире, где развивают деятельность PR-специалисты.
Армянская ассоциация по связям с общественностью (APRA) основана по инициативе группы профессионалов, работающих в сфере информации и коммуникаций, в 2003 году
Цель организации – содействие становлению и развитию стабильного, открытого, демократичного общества в Армении – посредством формирования культуры в сфере публичной коммуникации и традиций открытого диалога. В настоящее время APRA объединяет свыше 60 специалистов.