Ասադը սիրիական ճգնաժամի կարգավորման ժնևյան գործընթացն ԱՄՆ հնարք է անվանել
Միացյալ Նահանգներից փորձում են սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցում իրենց նպատակներին հասնել ժնևյան գործընթացի շրջանակում, այս պատճառով այդ ձևաչափն անհաջողություն կրեց: Այս մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը՝ RT-ին տված հարցազրույցում:
«Սա ամերիկյան հնարք է: Սա այն քաղաքականության ձեռքբերումն է, որը նրանք չկարողացան անցկացնել նախ ցույցերի, իսկ հետո՝ ահաբեկիչների միջոցով», - ասել է նա:
Ասադի կարծիքով՝ ժնևյան գործընթացը չի ապացուցել իր կայացվածությունը և տապալվել է:
«Դրա նպատակն այն էր, որ կառավարությունը փոխեին անցումային մարմնի ստեղծման միջոցով: Իսկ հետո խաղաղ կերպով փոխեին կառավարությունը և Սիրիան վերահսկեին, ինչպես վարվել են շատ այլ երկրներում», - պարզաբանել է նախագահը:

Асад назвал женевский процесс по сирийскому урегулированию уловкой США
США пытаются достичь своих целей в рамках женевского процесса по сирийскому урегулированию, поэтому этот формат потерпел неудачу. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад в интервью телеканалу RT.
"Это американская уловка. Это достижение той политики, которую они не смогли провести с помощью демонстраций сначала, а затем с помощью террористов", - сказал он.
По мнению Асада, женевский процесс не доказал свою состоятельность и провалился. "Его цель состояла в том, чтобы сместить правительство через создание переходного органа. А затем мирно поменять правительство и контролировать Сирию, как они сделали во многих других странах", - пояснил президент.