Հնարավոր է, որ հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոսները ևս միանան ուսանողների դասադուլին
ԵՊՀ հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ Ռեբեկա Մարգարյանը համոզված է՝ սխալ է, որ ԿԳՄՍ նախարությունը ներկայացրել է օրինագիծ,  որով նախատեսվում է բուհերում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն», «Հայոց պատմություն» առարկաները դարձնել ոչ պարտադիր։
«Միանշանակ է, որ «պարտադիր» բաղադրիչը չպետք է հանվի, որովհետև հայոց լեզուն այն առարկան է, որ ուսանողները պետք է պարտադիր ուսումնասիրեն։ Առանց այն էլ տարվա մեջ ընդամենը 64 ժամ ենք դասավանդում, և եթե «պարտադիր» բաղադրիչն էլ հանեն, թողնեն կամավոր, ոչ մի ֆակուլտետ էլ չի ուզի, որ հայոց լեզու դասավանդվի։ Ընդ որում, ոչ թե հայոց լեզու ենք դասավանդում, այլ՝ հայոց լեզու և խոսքի մշակույթ առարկան, որը շատ կարևոր է», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ Ռեբեկա Մարգարյանը։
Դասախոսի խոսքով՝ ԵՊՀ ռեկտորը խոստացել է, որ դասախոսների պահանջները կներկայացնի նախարարություն, նախագիծն էլ կներկայացվի դասախոսներին։
«Տեսնենք, եթե փոփոխություններ չեղան, ըստ այդմ կորոշենք, թե ինչ ենք անելու։ Դասախոսները դեռ աշխատում են, սպասենք, տեսնենք՝ ինչ է լինելու։ Հնարավոր է նաև, որ հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոսները ևս միանան ուսանողների դասադուլներին։ Սպասում ենք նախագծին, տեսնենք՝ ինչ են արել, ֆակուլտետի դասախոսներով ռեկտորին խոստացել ենք սպասել, մինչև մեր կարծիքը գնա նախարարություն, պատասխանը տեսնենք, թե ինչ կլինի։ Անկեղծ ասած՝ լավ բան չեմ ակնկալում։ Եթե այդ «պարտադիր» բաղադրիչը հանեցին, շատ վատ է լինելու», - ասաց Ռեբեկա Մարգարյանը։

Преподаватели кафедры армянского языка могут присоединиться к забастовке студентов
Доцент кафедры армянского языка Ереванского государственного университета (ЕГУ) Ребека Маргарян убеждена, что представленный министерством образования, науки, культуры и спорта законопроект об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» и «Армянская литература» в вузах – неверный.
«Безусловно, "обязательный" компонент не должен отменяться, поскольку армянский язык – это предмет, который студенты обязательно должны изучать. И без того, предмет преподается 64 часа в год и если снять "обязательный" компонент и оставить добровольный, ни один факультет не захочет, чтобы армянский язык преподавался. Причем, мы преподаем не армянский язык, а предмет "Армянский язык и культура слова", который очень важен», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am доцент кафедры армянского языка Ребека Маргарян.
По словам преподавателя, ректор ЕГУ обещал, что представит требования преподавателей министерству, а новый законопроект будет представлен преподавателям.
«Посмотрим, если не будет изменений, тогда решим что делать. Преподаватели пока работают, подождем, посмотрим, что будет. Возможно также, что преподаватели кафедры армянского языка присоединяться к забастовке студентов. Мы ждем проекта, посмотрим, что они сделали, преподаватели кафедры обещали ректору подождать, пока наше мнение будет представлено министерству, посмотрим, что они ответят. Честно говоря, я не жду ничего хорошего. Если "обязательный" компонент будет снят, будет очень плохо», - сказала Ребека Маргарян.