ԱՄՆ-ն կոչ է արել դադարեցնել բռնությունն Իրաքում ու ընտրություններ անցկացնել
ԱՄՆ-ն մտահոգված է Իրաքի անկարգությունների առիթով և երկրի իշխանություններին կոչ է անում ընտրություններ անցկացնել ու դադարեցնել բռնությունը, հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«ԱՄՆ-ն լրջորեն մտահոգված է շարունակվող բողոքի ակցիաների և բռնության, նաև Իրաքում համացանցի սահմանափակումների ու քաղաքացիական ակտիվիստների, լրատվամիջոցների, ցուցարարների դեմ հարձակումների առիթով: ԱՄՆ-ն միանում է Իրաքում ՄԱԿ-ի առաքելությանն ու կառավարությանը կոչ անում դադարեցնել բռնությունը, կատարել նախագահ Բարհամ Սալեհի՝ բարեփոխումներ և ընտրություններ անցկացնելու խոստումը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Իրաքում անցած ամսվա սկզբից չեն դադարում կյանքի պայմանների վատթարացման, գործազրկության աճի և կոռուպցիայի դեմ ցույցերը: Գրեթե ամենուր դրանք ուղեկցվում են բռնությամբ և անկարգություններով: Ցուցարարները պահանջում են կառավարության հրաժարական ու արտահերթ ընտրությունների անցկացում։
Ցույցերի հետևանքով 319 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ ցուցարարներ և անվտանգության ուժերի աշխատակիցներ: Տուժել է մոտ 15 հազար մարդ:

США призвали остановить насилие в Ираке и провести выборы
США обеспокоены беспорядками в Ираке и призывают власти страны провести выборы, чтобы остановить насилие. Об этом в воскресенье сообщила пресс-служба Белого дома.
"США серьезно обеспокоены продолжающимися атаками на протестующих, гражданских активистов и СМИ, а также ограничениями на доступ в интернет в Ираке <...> Несмотря на насилие со смертельным исходом и запрет на доступ в интернет, народ Ирака заставил услышать себя, свои призывы к выборам и избирательными реформам. США присоединяются к миссии ООН в Ираке и призывают иракское правительство остановить насилие по отношению к протестующим и выполнить обещание президента [Бархама] Салеха осуществить реформы и провести досрочные выборы", - говорится в заявлении.
В Ираке с начала прошлого месяца не прекращаются акции протеста против ухудшения условий жизни, роста безработицы и коррупции. Практически повсеместно они сопровождаются насилием и беспорядками. Протестующие требуют отставки правительства и проведения досрочных выборов в парламент.
По данным парламентского комитета по правам человека, за время протестов их жертвами стали 319 человек, в том числе демонстранты и сотрудники сил безопасности. Пострадали около 15 тыс.