Ասադ. ԱՄՆ-ն մղում է գոյատևման պատերազմ
ԱՄՆ-ն այժմ վարում է գոյատևման պատերազմ, քանի որ կորցնում է իր հեգեմոնիան, նրանք որոշել են պայքարել Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի, Սիրիայի դեմ. RT- ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը:
«Այս պահի դրությամբ Միացյալ Նահանգների հետ կապված խնդիրն այն է, որ իրենց տեսակետից նրանք այժմ մղում են գոյատևման պատերազմ, քանի որ կորցնում են իրենց հեգեմոնիան: ... նույնիսկ դաշնակիցների հետ, նույնիսկ արևմտյան կառավարությունների հետ, բոլոր նրանց, ովքեր  «ոչ» են ասում ... նրանք պատրաստ են պայքարել բոլորի դեմ», - ասել է Սիրիայի առաջնորդը:
Նա նշել է, որ ամերիկյան քաղաքականությունն որպես ամբողջություն հիմնված է փորձության և սխալի վրա: «Նրանք ներխուժել են Աֆղանստան, դրանից ոչինչ դուրս չի եկել: Ներխուժել են Իրաք՝ ոչինչ դուրս չի եկել: Նրանք սկսել են ներխուժել այլ երկրներ, սակայն այլ եղանակներով: Նրանք փոխել են իրենց մոտեցումը», - հայտարարել է Ասադը:

США ведут войну на выживание, заявил Асад
США сейчас ведут войну на выживание, так как теряют свою гегемонию, они решили бороться с РФ, Ираном, Сирией, заявил в интервью RT президент Сирии Башар Асад.
"В настоящий момент проблема с США состоит в том, что, с их точки зрения, они ведут сейчас войну на выживание, так как теряют свою гегемонию. И они решили бороться с Россией, Ираном, Сирией — со всеми, кто говорит "нет"… даже с союзниками, даже с западными правительствами, если те скажут "нет"… они готовы и с ними бороться", - заявил сирийский лидер.
Он отметил, что американская политика в целом строится на методе проб и ошибок. "Они вторглись в Афганистан — ничего не вышло. Вторглись в Ирак — ничего не вышло. Начали вторгаться в другие страны, но иными способами. Они изменили свой подход", - сказал Асад.