Կրթության նախարարի և վարչապետի ներկայացրած հիմնավորումները բացարձակապես ընդունելի չեն. Հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ
11/11/2019 12:23
Այն հիմնավորումները, որոնք տրվում են ԿԳՄՍ նախարարի, աշխատակիցների, նախագիծը կազմողների, վարչապետի կողմից, հիմնավորված չեն և մեզ համար բացարձակապես ընդունելի չեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ Հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ Հովիկ Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով ԿԳՄՍ նախարարության նոր օրինագծին, որով նախատեսվում է բուհերում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն», «Հայոց պատմություն» առարկաները դարձնել ոչ պարտադիր։
«Հայոց լեզվի և հայոց պատմության խնդիրը սոսկ իմացաբանական խնդիր չէ, դա ազգային ինքնության և ազգային անվտանգության հետ կապված խնդիր է։ Հայաստանն էլ պատերազմող երկիր է, շրջապատված է բոլոր կողմերից, մեղմ ասած, ոչ բարեկամներով։ Հետևաբար, այդպիսի երկրում ազգային պատմության նկատմամբ պետական առանձնահատուկ վերաբերմունքը պարտադիր է։ Այս օրենքի նախագծով ձևի համար խոսվում է հայագիտության գերակա ուղղություն լինելու մասին, բայց այդ օրենքը բացարձակ ոչինչ չի տալիս հայագիտությանը», - ասաց Հովիկ Գրիգորյանը։
Նա նշեց նաև, թե նախարարության պատասխանատուների կողմից բերված հիմնավորումները, որ բուհական ինքնավարությունն ապահովվելու համար է դա արվում, շինծու հարցադրում է, քանի որ, ըստ պատմության ամբիոնի դոցենտի, այդ նախագիծը ծայրից ծայր բացառում է բուհական ինքնավարությունը։
«Չեմ կարծում, թե «Հայոց լեզու» և «Հայոց պատմություն» առարկաների պետականորեն հոգածությունը հենց բուհական ինքնավարությունը խախտողն է։ Այս առարկաների պարտադիր լինելն անհրաժեշտ է, սա իմացաբանական խնդիր չէ, քաղաքական խնդիր է։ Չգիտենք, թե մեր այսօրվա ուսանողը 10-20 տարի հետո որ ոլորտում ինչով է զբաղվելու։ Մեր պետական ամենաբարձրաստիճան գործիչները հարկ եղած պահին, ամենապատասխանատու տեղում, երբ խնդիրը վերաբերում է հայոց պատմության առանձնապես ոչ շատ բարդ հարցերին, չեն կարողանում պաշտպանել մեր ազգային շահը։ Նկատի ունեմ և՛ արտաքին գործերի նախարարի՝ վերջերս ունեցած հարցազրույցը, որն ազգանպաստ չէր, և՛ մեր վարչապետի որոշ հարցադրումները։ Գարեգին Նժդեհի հետ կապված նրա պատասխանը թիրախային չէր, կարելի էր խնդրին ավելի լավ տիրապետել և ավելի թիրախային պատասխան տալ։ Մի քանի օր առաջ մեր ուսանողների հետ հանդիպմանը նա մեզ համարում էր կովկասյան ժողովուրդ, դա աբսուրդ է», - ասաց Հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտը։
Նրա խոսքով՝ այս ամենը չմտածված որոշում է. «Մենք պետք է հստակ հարցադրում ունենանք, ինչպիսի կրթական համակարգ ենք ուզում ունենալ՝ ազգայի՞ն, թե՞ ապազգային։ Եթե մեր նպատակը ապազգային կրթական համակարգն է, սա ուրիշ խնդիր է, թող կանգնեն ու ասեն, որ մեզ ազգային կրթական համակարգ պետք չէ»։

Обоснования министра образования и премьер-министром абсолютно неприемлемы – доцент кафедры истории Армении
11/11/2019 13:50
Обоснования, которые предоставляют министр образования, сотрудники, разработчики проекта и премьер-министр абсолютно неприемлемы для нас и безосновательны, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am доцент кафедры истории Армении Ереванского государственного университета (ЕГУ) Овик Григорян, касаясь нового законопроекта министерства об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» и «Армянская литература» в вузах.
«Вопрос армянского языка и армянской истории не является просто гносеологической проблемой, это вопрос, связанный с национальной идентичностью и национальной безопасностью. Армения находится в состоянии войны, окружена со всех сторон, мягко говоря, не друзьями. Следовательно, в такой стране обязательно особое государственное отношение к  национальной истории. В этом законопроекте для проформы говорится о том, что армяноведение – приоритетное направление, однако этот закон абсолютно ничего не дает армяноведению», - сказал Овик Григорян.
Он также отметил, что приведенные ответственными лицами министерства обоснования о том, что это делается для обеспечения самоуправления вузов, выдуманная постановка вопроса, поскольку, по словам доцента кафедры истории, этот законопроект полностью исключает вузовское самоуправление.
«Не думаю, что государственная забота о предметах «Армянский язык» и «История Армении» нарушает самоуправление вузов. Обязательное изучение этих предметов необходимо, это не гносеологическая проблема, а политическая. Мы не знаем, чем будет заниматься через 10-20 лет сегодняшний студент. Наши высокопоставленные должностные лица в самый нужный момент, в самом ответственном месте не могут защитить наши национальные интересы, когда вопрос касается не очень сложных вопросов армянской истории. Я имею в виду и последнее интервью министра иностранных дел, и некоторые утверждения премьер-министра. Его ответ, связанный с Гарегином Нжде, не был адресным, можно было лучше владеть этим вопросом и дать более целевой ответ. Несколько дней назад во время встречи со студентами он посчитал нас кавказским народом, это просто абсурд», - заявил доцент кафедры истории Армении.
По его словам, это необдуманное решение: «Мы должны четко ставить вопрос, какую образовательную систему хотим иметь – национально ориентированное или безликое образование. Если наша цель – интернациональная система образования, это уже совсем другой вопрос, тогда пусть скажут об том, что нам не нужна национальная система образования».